شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129091 | |

بررسی نرخ ارز در بازار ترکیه نشان می‌دهد که لیر در 12 ماه گذشته بیش از 93 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

گروه جهان|

بررسی نرخ ارز در بازار ترکیه نشان می‌دهد که لیر در 12 ماه گذشته بیش از 93 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. به گزارش ایرنا، نرخ دلار در معاملات روز پنجشنبه در برابر 6.58 لیر خرید و فروش شد. نرخ برابری لیر به دلار در زمان مشابه در سال گذشته میلادی 3.41 بود.

ارزش لیر در برابر اکثر ارزهای خارجی کاهش داشته و این واحد پولی در سال گذشته 87 درصد ارزش خود را در برابر یورو از دست داده است. یورو در اوایل سپتامبر سال گذشته در برابر 4.09 لیر معامله می‌شد و ارزش آن اکنون به 7.65 لیر رسیده است. به ادعای مقامات آنکارا، افزایش قیمت ارزهای خارجی و افت شدید لیر پس از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری و مجلس این کشور، دسیسه‌ای از سوی غرب به‌ویژه امریکا بوده است، اما بسیاری از کارشناسان سیاسی ـ اقتصادی ترک، افزایش نرخ ارز را ناشی از سیاست‌های اشتباه حزب حاکم در سال‌های گذشته می‌دانند و به باور آنها، ثابت ماندن نرخ ارز پیش از انتخابات به‌دلیل کنترل شدید دولت بوده تا از انتخابات به سلامت خارج شود. رشد قیمت ارزهای خارجی در بازار ترکیه به‌ویژه پس از بروز تنش در روابط آنکارا و واشنگتن بر سر سرنوشت کشیش اندرو برانسون امریکایی تشدید شد که در ترکیه در حبس خانگی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران