شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129006 | |

گروه جهان| نتیجه یک تحقیق جامع نشان داده استفاده بیشتر از فناوری‌های پاک تا سال ۲۰۳۰ باعث رشد اقتصادی کشورها می‌شود و اقدامات قاطع برای مبارزه با تغییرات اقلیمی در همین بازه زمانی می‌تواند دست‌کم ۲۶ تریلیون دلار به اقتصاد

گروه جهان| نتیجه یک تحقیق جامع نشان داده استفاده بیشتر از فناوری‌های پاک تا سال ۲۰۳۰ باعث رشد اقتصادی کشورها می‌شود و اقدامات قاطع برای مبارزه با تغییرات اقلیمی در همین بازه زمانی می‌تواند دست‌کم ۲۶ تریلیون دلار به اقتصاد جهان کمک کند. به گزارش رویترز، این در حالی است که شماری از دولت‌ها مبارزه با تغییرات اقلیمی را به بهانه ضرر اقتصادی آن کنار گذاشته‌اند. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا سال گذشته اعلام کرد که کشورش از توافق پاریس خارج خواهد شد، چراکه این توافق «محدودیت‌های مالی و اقتصادی ظالمانه‌ای» را بر این کشور تحمیل می‌کند. اما کمیسیون جهانی اقتصاد و اقلیم که روسای پیشین دولت‌ها، رهبران و کارشناسان اقتصادی در آن عضویت دارند، اعلام کرد که «عزمی بی‌مانند» در زمینه رشد فناوری‌های سبز وجود دارد که اقتصاد کشورها را متحول می‌کند و به افزایش اشتغال می‌انجامد. به گزارش این سازمان، اقدام عینی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی دست‌کم ۲۶ تریلیون دلار سود افزوده تا سال ۲۰۳۰ به‌دنبال خواهد داشت. هلن مونتفورد رییس این تحقیقات، گفت: «هنوز این تصور وجود دارد که حرکت به سوی فناوری بدون کربن هزینه‌بر است. تلاش ما در این گزارش این است که این ایده را رد کنیم.» همچنین طبق این گزارش، تغییر رویکرد از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های پاک‌تر تا سال ۲۰۳۰ باعث نجات جان ۷۰۰ هزار نفر از مرگ بر اثر آلودگی هوا می‌شود.

این گزارش در آستانه برگزاری اجلاس جهانی اقدامات اقلیمی در روزهای 12 تا 14 سپتامبر (21 تا 23 شهریور) در شهر سانفرانسیسکو، منتشر شد. گفته می‌شود همه شرکت‌کنندگان در این نشست مخالف خروج ترامپ از معاهده آب‌و‌هوایی پاریس هستند. در این اجلاس سه روزه نشست‌هایی پیرامون نقش تکنولوژی، شهرداری‌ها، ایالت‌ها و تجارت در مبارزه با تغییرات اقلیمی، برگزار می‌شود. دو شخصیت سیاسی که سابقه فعالیت در مبارزه با تغییرات جوی را دارند، یعنی ال گور و جان کری، از میهمانان اجلاس خواهند بود. دولت اوباما از امضا‌کنندگان توافق پاریس بود که در دسامبر سال 2015 به دست آمد. اوباما وعده داده بود به‌میزان قابل‌توجهی از انتشار گازهای آلاینده در امریکا که به جو کره زمین آسیب می‌زنند، بکاهد؛ اما ترامپ بی‌اعتنا به این واقعیت حیاتی،  از توافق آب‌وهوایی پاریس خارج شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران