شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128765 | |

گروه جهان| وزیر خارجه آلمان از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته از منافع خودشان در برابر تحریم‌ها و تعرفه‌های مازاد تحمیل شده از سوی ایالات متحده، دفاع کنند.

گروه جهان| وزیر خارجه آلمان از کشورهای اتحادیه اروپا خواسته از منافع خودشان در برابر تحریم‌ها و تعرفه‌های مازاد تحمیل شده از سوی ایالات متحده، دفاع کنند. هایکو ماس در مصاحبه با روزنامه آلمانی بیلد گفته: «ما نباید مرعوب تحریم‌های اقتصادی و تعرفه‌های امریکا شویم و باید از منافع خود حفاظت کنیم. ما فقط درباره 80 میلیون جمعیت آلمان صحبت نمی‌کنیم. این موضوع به 500 میلیون از جمعیت اروپا مربوط می‌شود.» او افزود: «تعجب می‌کنم که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، اروپا را با روسیه و چین مقایسه می‌کند و همه را باهم دشمن امریکا می‌خواند. یکی دانستن ترامپ با بقیه امریکا اشتباه است. امریکا فراتر از توئیت‌هایی است که از کاخ سفید بیرون می‌آید.»

اسپوتنیک روسیه هم در گزارشی نوشته، تصمیم ترامپ به افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از کشورهای اتحادیه اروپا برای تولیدکنندگان اروپایی هزینه زیادی داشته است و آنها بخش زیادی از درآمد خود را از دست داده‌اند و این مساله به تشدید تنش‌ها در روابط امریکا و اتحادیه اروپا انجامیده است. واشنگتن در ماه مارس از اعمال تعرفه‌ 25 درصدی بر واردات فولاد و 10 درصدی بر واردات آلومینیوم خبر داد و اگرچه اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک در دوره محدودی از این تعرفه‌ها مستثنی شدند، اما با پایان این دوره و از اوایل ماه ژوئن هرگونه واردات این فلزات به امریکا مشمول مالیات شد. اجرای این طرح خشم شرکای تجاری واشنگتن را برانگیخت و آنها در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه‌هایی را بر واردات کالا از امریکا وضع کردند.اما مورد دیگر مناقشه بین اروپا و ایالات متحده، تصمیم ترامپ به خارج کردن امریکا از توافق هسته‌ای ایران و اعمال مجدد تعرفه‌ها علیه این کشور است. این تعرفه‌ها با اعمال مجازات علیه هر کشور یا شرکتی همراه خواهند بود که با ایران روابط تجاری دارد. بروکسل وعده داده از منافع شرکت‌ها و تجارت‌ها دفاع می‌کند و در همین راستا قانون انسداد را به اجرا درآورده است. اما مساله تراکنش‌های مالی همچنان باقی است. هایکو ماس چندی پیش از برنامه آلمان برای ایجاد یک نظام مالی مستقل از دلار امریکا سخن گفته بود. این در حالی است که آلمان تاکنون چنین موضع‌گیری شدیدی در برابر امریکا نداشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران