شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128764 | |

گروه جهان| رییس‌جمهوری ترکیه گفته باید با استفاده از واحد پول ملی و محلی در مناسبات تجاری به تدریج به حاکمیت دلار در اقتصاد پایان داد. به گزارش اسپوتنیک،

گروه جهان|  رییس‌جمهوری ترکیه گفته باید با استفاده از واحد پول ملی و محلی در مناسبات تجاری به تدریج به حاکمیت دلار در اقتصاد پایان داد. به گزارش اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان در نشست تخصصی همکاری تجاری ترکیه و قرقیزستان گفته: «وابستگی تجارت بین الملل به واحد پول دلار تبدیل به مشکل بزرگی شده است.» اردوغان با تاکید براین‌که مصمم به استقلال اقتصادی و دفاعی است، گفته: «با اخلال در بازار ارز قصد دارند در اقتصاد قوی و سالم ترکیه شک و شبهه ایجاد کنند.» رییس‌جمهوری ترکیه موسسه‌های اعتبارسنجی اقتصادی را به سیاسی‌کاری متهم کرده و گفته: «آنها بندباز هستند. هیچگاه فریب بندبازها را نخورید.» موسسه اعتبارسنجی فیچ و مودیز رتبه اعتباری ترکیه را کاهش داده و این کشور را محلی نامناسب برای سرمایه‌گذاری اعلام کرده‌اند.

اردوغان همچنین درباره خرید موشک‌های اس400 از روسیه گفته: «با روسیه توافق را امضا کردیم و برخی از این موضوع ناراحت شدند ولی ما کسی نیستیم که از برخی اجازه بگیریم.» وی در ادامه خطاب به کارآفرینان ترک گفته: «قرقیزستان کشور دوست و برادر ترکیه و بیایید در سرمایه‌گذاری خود به این کشور اولویت دهید.» ترکیه و قرقیزستان در زمینه‌های گمرک، درمانی و آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، حمل و نقل هوایی، حمایت از مصرف‌کننده، کمک‌های نقدی نظامی و همکاری‌های مشترک در پیشگیری و مقابله با بلایای طبیعی و وضعیت‌های اضطراری توافق همکاری امضا کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران