شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128591 | |

گروه جهان حیدر عبادی نخست‌‌‍وزیر عراق در حکمی فالح فیاض رییس حشد شعبی این کشور، را از تمامی مناصب دولتی‌اش و از ریاست این گروه برکنار کرد.

گروه جهان   حیدر عبادی نخست‌‌‍وزیر عراق در حکمی فالح فیاض رییس حشد شعبی این کشور، را از تمامی مناصب دولتی‌اش و از ریاست این گروه برکنار کرد. به گزارش ایسنا، دفتر عبادی در بیانیه‌ای اعلام کرده فیاض به‌دلیل ورود به فعالیت‌های سیاسی و حزبی و همچنین تمایل به انجام مسائل سیاسی که با پست‌های امنیتی و اطلاعاتی سازگاری ندارد، از کلیه مقام‌های دولتی خود برکنار می‌شود. در این بیانیه همچنین آمده: «با استناد به مفاد قانون اساسی عراق، اختیارات خود و بر اساس مقررات و دستورالعمل‌های موجود در این رابطه و همچنین دستورات قبلی خود در مورد منع استفاده از پست‌های امنیتی حساس برای فعالیت‌های حزبی، تصمیم به برکناری فالح الفیاض از تمامی مناصبش گرفتیم. در دستور نخست وزیر عراق تاکید شده که این حکم از همان لحظه صدور لازم الاجرا است.» فیاض یکی از رهبران ائتلاف نصر به ریاست حیدر عبادی بوده و سمت ریاست حشد شعبی و مشاور امنیت ملی عراق را نیز برعهده داشت. پیش‌تر یک منبع سیاسی اعلام کرده بود ۲۸ عضو ائتلاف نصر از این ائتلاف خارج شده‌اند که فالح فیاض در راس این افراد قرار دارد. در مقابل، ائتلاف فتح عراق اعلام کرده تصمیم حیدر عبادی برای برکنار کردن فالح فیاض از تمامی پست‌های دولتی‌اش و از ریاست حشد شعبی یک تصمیم شخصی و غیرقانونی است. این ائتلاف در بیانیه‌ای تاکید کرده: «صدور دستوری برای برکنار کردن فالح فیاض از ریاست حشد شعبی و دستگاه امنیت ملی و مشاوری امنیت ملی، حکایت از اقدامی خطرناک دارد تا حشد شعبی و دستگاه‌های امنیتی را وارد نزاع‌های سیاسی و تسویه حساب‌های شخصی کند.» در بیانیه ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری آمده، این تصمیم حاکی از آن است نخست‌وزیری که دوره ریاستش پایان یافته بر اساس منافع شخصی خود با دستگاه‌های امنیتی و دیگر دستگاه‌های کشور تعامل می‌کند.

نوری المالکی رییس ائتلاف دولت قانون، نیز در بیانیه‌ای این اقدام را باعث تضعیف وزن مذاکراتی فهرست نصر به رهبری عبادی در مذاکرات مربوط به تشکیل کابینه خوانده است. برخی ناظران بر این باورند حیدر عبادی که سودای دور دیگری از نخست‌وزیری را در سر دارد در راستای تلاش و اعمال فشار فهرست‌های مختلف بر اعضای فهرست‌های متقابل جهت پایان دادن به مساله تشکیل فراکسیون بزرگ‌تر در عراق یکی از مهم‌ترین مشاوران خود را برکنار کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران