شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128177 | |

گروه جهان| امریکا دور جدید افزایش تعرفه‌های گمرکی علیه محصولات وارداتی چین را به اجرا در آورده و چین نیز در مقابل تهدید کرده که در ابعاد مشابه تعرفه گمرکی بر واردات امریکایی را افزایش دهد. به گزارش خبرگزاری آلمان، امریکا و چین از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی دنیا با وجود

گروه جهان| امریکا دور جدید افزایش تعرفه‌های گمرکی علیه محصولات وارداتی چین را به اجرا در آورده و چین نیز در مقابل تهدید کرده که در ابعاد مشابه تعرفه گمرکی بر واردات امریکایی را افزایش دهد. به گزارش خبرگزاری آلمان، امریکا و چین از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی دنیا با وجود گفت‌وگوهای مصالحه‌جویانه برای حل اختلافات تجاری، دور جدیدی از افزایش تعرفه‌های تنبیهی گمرکی را علیه یکدیگر به اجرا گذاشته‌اند. امریکا اخیرا ۲۵ درصد تعرفه وارداتی بر کالاهای چینی به ارزش کلی ۱۶میلیارد دلار وضع کرده است. این اقدام بخشی از طرح اعمال تعرفه بر حجم کلی ۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین است که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، آن را اواسط ژوئن اعلام کرد. در بخش اول اجرای این طرح، ایالات متحده در اوایل جولای بر واردات کالاهای چینی به ارزش ۳۴میلیارد دلار تعرفه اعمال کرده بود. بخش دوم این طرح به دلایلی از جمله نگرانی ‌شرکت‌های ‌امریکایی از پیامدهای منفی این مناقشات، تا پنجشنبه به تعویق افتاد.

مقامات دولت بلافاصله به این اقدام ایالات متحده واکنش نشان دادند و از اعمال تعرفه ۲۵درصدی بر واردات از ایالات متحده به ارزش کلی ۱۶میلیارد دلار خبر دادند. وزارت بازرگانی چین اقدام امریکا را نقض آشکار قوانین سازمان تجارت جهانی خواند و اعلام کرد به این سازمان شکایت خواهد کرد. چین در اعمال تعرفه‌ها تولیدات فولاد و آلومینیوم امریکا و نیز موتورسیکلت‌های هارلی دیویدسون را نشانه گرفته که نماد محصولات امریکایی است. کامیون‌های بارافکن، آسفالت و صدها واردات دیگر از امریکا نیز هدف گرفته شده‌اند. ایالات متحده هم قطعات الکترونیکی و ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، کالاهای پلاستیکی، نیمه‌هادی‌ها و موتورسیکلت‌های وارداتی از چین را هدف گرفته است. بسیاری از شرکت‌های امریکایی نگرانند که مناقشات با چین به افزایش هزینه‌های تولید بینجامد. فدرال رزرو هم درباره مخاطرات اقتصادی افزایش تعرفه‌های گمرکی بر واردات چینی هشدار داده است. اما ترامپ که از کسری تراز تجاری امریکا با چین ناخشنود است، به اعمال تعرفه‌های بیشتر بر واردات از چین اصرار دارد. همزمان، وانگ شوان معاون وزیر بازرگانی چین و دیوید مالپس از مقام‌های بلندمرتبه وزارت خزانه‌داری امریکا در حال مذاکره در واشنگتن برای آرام کردن بحران تجاری دوجانبه هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران