شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128090 | |

به مناسبت فرا رسیدن عید قربان یک آتش‌بس سه ماهه مشروط را با طالبان اعلام کرد. به‌گفته اشرف غنی، آتش‌بس از دوشنبه مصادف با روز عرفه آغاز و تا زادروز پیامبر اسلام(ص) ادامه خواهد یافت.

گروه جهان| رئیس‌جمهوری افغانستان

به مناسبت فرا رسیدن عید قربان یک آتش‌بس سه ماهه مشروط را با طالبان اعلام کرد. به‌گفته اشرف غنی، آتش‌بس از دوشنبه مصادف با روز عرفه آغاز و تا زادروز پیامبر اسلام(ص) ادامه خواهد یافت. غنی گفته این آتش‌بس مشروط به اعلام مشابه از سوی طالبان است و می‌تواند تا زمانی‌که این گروه بخواهد ادامه یابد.

به گزارش بی‌بی‌سی، اشرف غنی گفته این تصمیم را پس از مشورت با اقشار مختلف مردم، از جمله علما اتخاذ کرده است. رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرده طالبان باید به ندای صلح دولت افغانستان که خواسته مردم این کشور است لبیک گفته و آتش‌بس اعلام کند. طالبان مدت کوتاهی پس از اعلام این آتش‌بس، بیانیه‌ای درباره عفو 500 زندانی نزد خود منتشر کرده اما هیچ واکنشی به آتش‌بس نشان نداده است. این گروه گفته به مناسبت عید قربان به دستور ملاهبت‌الله، رهبر این گروه شماری از زندانیانی را که نزد آنها زندانی است، آزاد می‌کنند. یک دیپلمات خارجی گفته هم دفتر طالبان در قطر و هم شورای کویته با آتش‌بس موافق هستند، اما روی چگونگی مدیریت آن هنوز به نتیجه نرسیده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، این گروه نمی‌خواهد مثل بار قبل وارد شهرها شده و در ملاءعام ظاهر شود. در همین حال، رهبر طالبان در پیامی به مناسبت عید بر مذاکرات مستقیم با امریکا تاکید کرده و در عین حال گفته، امریکایی‌ها برای فرار از پذیرفتن مسوولیت جنگ، به جای مذاکرات سازنده، راه و طرحی را پیشنهاد کرده که نه معقول است و نه  عملی. جزییات این طرح هنوز روشن نیست. اوایل ماه جاری میلادی طالبان تایید کردند که مسوولان این گروه با یک دیپلمات ارشد امریکایی مذاکرات مستقیم کرده‌اند. دولت پاکستان بلافاصله از تصمیم کابل مبنی بر اعلام آتش‌بس استقبال کرده است. امریکا و ناتو نیز از اعلام آتش‌بس حمایت کرده‌اند. دولت افغانستان و طالبان دو ماه پیش در جریان سه روز عید فطر نیز آتش‌بس دوجانبه اعلام کردند که روی‌هم رفته از سوی هردو طرف رعایت شد و امیدواری‌ها برای آتش‌بس درازمدت را افزایش داد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران