شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127589 | |

پس از آنکه هیئتی از سازمان ملل در مورد وضعیت ایغورها در مناطق غربی چین عمیقا ابراز نگرانی کرد، نشریه دولتی در پکن مدعی شد جلوی یک فاجعه عظیم گرفته شده است.

گروه جهان|

 پس از آنکه هیئتی از سازمان ملل در مورد وضعیت ایغورها در مناطق غربی چین عمیقا ابراز نگرانی کرد، نشریه دولتی در پکن مدعی شد جلوی یک فاجعه عظیم گرفته شده است. به گزارش خبرگزاری آلمان، کمیته مقابله با تبعیض نژادی ملل متحد با ابراز نگرانی عمیق از گزارش‌های مختلف گفته بود دولت چین منطقه خودگردان سین‌کیانگ ایغور را به چیزی شبیه یک اردوگاه بسیار بزرگ و مخفی تبدیل کرده چون آن‌طور که می‌گوید با افراطی‌گری مذهبی مقابله می‌کند. از آوریل سال ۲۰۱۷ به این سو، ایغورهایی که متهم به داشتن دیدگاه‌های مذهبی افراطی شده‌اند، در مکان‌های موسوم به «اردوگاه‌های بازآموزی» در بازداشت به‌سر می‌برند. این اردوگاه‌ها در سراسر منطقه خودگردان سین‌کیانگ واقع هستند. همزمان بسیاری از شهروندان ایغور و مسلمان چین نیز از تبعیض و فشارهای فرهنگی و مذهبی از سوی دولت انتقاد کرده‌اند. دولت چین می‌گوید منطقه سین‌کیانگ با تهدیدهای امنیتی، به‌دلیل حضور گروه‌های شبه‌نظامی اسلام‌گرا و جدایی‌طلب روبرو است و این گروه‌ها دست به توطئه زده، به تنش‌ها میان ایغورها و «هان‌ها» (از گروه‌های اصلی بومی در چین) دامن می‌زنند. در جریان درگیری‌ها و تنش‌ها در این منطقه طی سال‌های گذشته، صدها نفر جان خود را از دست داده‌اند. پیش‌تر روزنامه گلوبال‌تایمز، از نشریات دولتی چین، وجود این اردوگاه‌ها را رد کرده و گفته بود آنها موسسات آموزشی و تمرینی هستند و انتقادهای رسانه‌های غربی از وضعیت حقوق بشر در چین بی‌پایه و اساس است. حال گلوبال‌تایمز به گزارش کمیته سازمان ملل واکنش نشان داده و نوشته: «شکی نیست که بخشی از آرامش فعلی در منطقه سین‌کیانگ ناشی از مقررات شدید است. نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی همه جا دیده می‌شوند.»

گی مک‌داگل، معاون کمیته مقابله با تبعیض نژادی ملل، گفته بود حدود ۱.۱ میلیون نفر در اردوگاه‌های بازآموزی سین‌کیانگ نگه‌داری شده یا هنوز نگه‌داری می‌شوند. این رقم چیزی در حدود ۱۰ درصد کل جمعیت ایغور‌های بالغ در این منطقه است. به گفته مک‌داگل ۲.۲ میلیون نفر دیگر نیز مجبور به حضور در اردوگاه‌های باز‌آموزی نامحصور شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران