شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127444 | |

گروه جهان| سه شرکت کره‌جنوبی با نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی، از این کشور زغال‌سنگ و فولاد وارد کرده‌اند. گفته می‌شود

گروه جهان| سه شرکت کره‌جنوبی با نقض تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی، از این کشور زغال‌سنگ و فولاد وارد کرده‌اند. گفته می‌شود که واردات زغال‌سنگ و فولاد از کره‌شمالی با کمک روسیه انجام شده است.

به گزارش دویچه‌وله، سازمان گمرک کره‌جنوبی اعلام کرده در ماه‌های آوریل تا اکتبر سال گذشته میلادی در مجموع بیش از ۳۵ هزار تن زغال سنگ و فولاد به ارزش چندین میلیون دلار از کره‌شمالی به کره‌جنوبی صادر شده است. مقام‌های گمرک کره‌جنوبی در نظر دارند سه فرد حقیقی و سه شرکت را به قوه قضاییه این کشور معرفی کنند تا درباره آنها تحقیقات در ارتباط با نقض تحریم‌های جهانی برای کره‌شمالی انجام شوند. سازمان گمرک کره‌جنوبی در بیانیه خود به هفت مورد نقض تحریم‌ها اشاره کرده است. در بیانیه سازمان گمرک کره‌جنوبی آمده محموله‌های زغال سنگ و فولاد کره‌شمالی ابتدا به روسیه منتقل می‌شدند و در آنجا اسناد کشور صادرکننده کالا تغییر یافته و این محموله‌ها با نام کشوری دیگر به کره‌جنوبی ارسال می‌شدند. در گزارش کارشناسان سازمان ملل آمده، کره‌شمالی در هفته‌های گذشته با وجود تحریم‌ها، محموله‌های زغال سنگ، فولاد و کالاهای دیگر را به کشورهای مختلف جهان صادر کرده است. به این ترتیب دولت کره‌شمالی از این صادرات میلیون‌ها دلار به دست آورده است. کره‌شمالی هرچند یک بار با شیوه‌های گوناگون تحریم‌های جهانی علیه این کشور را دور می‌زند. سازمان ملل متحد در سال گذشته میلادی به پرونده‌های نقض تحریم کشورهایی چون آنگولا، کنگو، اریتره، موزامبیک، نامیبیا، اوگاندا و تانزانیا رسیدگی کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد سال گذشته این تحریم‌ها را به خاطر ادامه کار برنامه اتمی کره‌شمالی وضع کرد. تحریم‌های سال گذشته کره‌شمالی در ادامه تحریم‌هایی بود که از ۲۰۰۶ علیه این کشور وضع شده‌اند. تحریم‌های ۲۰۱۷ سبب شدند اقتصاد کره‌شمالی منزوی در جهان به‌شدت آسیب ببیند؛ آسیب‌هایی که این کشور طی ۲۰ سال اخیر به خود ندیده بود. گفته شده، تولید ناخالص داخلی کره‌شمالی به خاطر همین تحریم‌ها 3.5 درصد کاهش یافته است. کره شمالی آماری از وضعیت اقتصادی خود منتشر نمی‌کند. روسیه و چین از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار کاهش تحریم‌های کره‌شمالی شده بودند، اما امریکا خواستار ادامه کامل تحریم‌های این کشور  است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران