شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127443 | |

بیش از ۵۰ هزار نفر در رومانی به دعوت شهروندان رومانیایی مقیم خارج کشور در اعتراض به فساد دولتی، تظاهرات کردند. پلیس ضدشورش برای متفرق کردن افراد معترض از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

گروه جهان|

بیش از ۵۰ هزار نفر در رومانی به دعوت شهروندان رومانیایی مقیم خارج کشور در اعتراض به فساد دولتی، تظاهرات کردند. پلیس ضدشورش برای متفرق کردن افراد معترض از گاز اشک‌آور استفاده کرد. بیش از ۴۴۰ نفر از جمله ۲۲ مامور پلیس در درگیری‌ها زخمی شدند. شماری از معترضان سعی کرده‌اند وارد ساختمان‌های دولتی شوند اما پلیس مانع از این کار شد. به گزارش دویچه‌وله، در بیشتر شهرهای رومانی تظاهرات ضددولتی برگزار شد. بیش از ۲۰ هزار نفر تنها در بخارست پایتخت رومانی به خیابان‌ها ریختند. معترضان خشمگین رومانیایی به قوانینی اعتراض دارند که مجازات عاملان فساد را تخفیف می‌دهد و کنترل و نظارت دولت بر دادگستری را نیز بیشتر می‌کند. تظاهرات ضددولتی علاوه بر پایتخت به دیگر شهرهای این کشور نیز کشیده شد.  اعتراضات علیه فساد دولتی در رومانی ماه‌هاست ادامه دارد. در ماه جولای کلاوس یوهانیس رییس‌جمهوری رومانی برکناری لارا کودروتا کووسی دادستان ویژه ضد فساد را تایید کرد. یوهانیس برای برکناری این فرد تحت فشارهای شدید حزب سوسیال دموکرات قرار داشته است. معترضان در این گردهمایی‌ها شعار «دادگستری را بدون فساد می‌خواهیم» سر ‌دادند. آنها همچنین با حمل پلاکاردهایی که روی آن کلماتی چون «غارتگران» و «طاعون سرخ» به چشم می‌خورد، به خیابان‌ها رفتند. گفته شده، پلیس رومانی به تظاهرات ضددولتی اخیر با خشونت کم‌سابقه‌ای واکنش نشان داده است، به‌طوری‌که رییس‌جمهور هم مجبور شده خشونت نیروهای پلیس را محکوم کند.

خلاف تظاهرات هفته‌های اخیر این بار اعتراضات خیابانی با فراخوان رومانیایی‌های مهاجر مقیم خارج آغاز شد. این مهاجران که روزهای تعطیل خود را در کشورشان سپری می‌کردند از طریق شبکه‌های اجتماعی مردم را به اعتراض علیه فساد دولتی دعوت کرده بودند. به گفته بانک جهانی، نزدیک به یک چهارم جمعیت رومانی، بین ۳ تا ۵ میلیون نفر، در خارج از این کشور زندگی می‌کنند و سالانه نزدیک به ۵ میلیارد دلار به کشورشان پول می‌فرستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران