شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127442 | |

شورای امنیت در نشستی پشت درهای بسته آغاز تحقیقات شفاف و مطمئن درباره جنایت ائتلاف عربی در صعده یمن را خواستار شد. این نشست به خواست سوئد، بولیوی، هلند،

گروه جهان|

 شورای امنیت در نشستی پشت درهای بسته آغاز تحقیقات شفاف و مطمئن درباره جنایت ائتلاف عربی در صعده یمن را خواستار شد. این نشست به خواست سوئد، بولیوی، هلند، پرو و لهستان برگزار شد. به گزارش شبکه خبری الجزیره، ائتلاف تحت فرمان عربستان یک اتوبوس غیرنظامی را در استان صعده هدف حمله هوایی قرار داد که طبق گزارش‌ها، ۵۰ کشته و دست‌کم ۷۷ زخمی برجای گذاشت. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل هم آغاز تحقیقاتی مستقل درباره کشتار ۲۹ کودک در حمله‌ای علیه یک دستگاه اتوبوس در صعده را خواستار شد. محمدعلی الحوثی، رییس کمیته عالی انقلابی یمن نیز از این درخواست گوترش برای آغاز تحقیقاتی فوری و مستقل درباره کشتار صعده استقبال کرد. دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد مردم یمن هرگز در برابر این جنایات سکوت نخواهند کرد و این جنایت هرگز بدون پاسخ باقی نخواهد ماند. روسیه هم با ابراز نگرانی از ادامه کشتار غیرنظامیان در درگیری‌ها در یمن، از ائتلاف عربی به رهبری عربستان خواست تحقیقاتی را درخصوص این حوادث فاجعه‌بار آغاز کند. وزارت خارجه آلمان هم ضمن محکومیت این حمله آغاز تحقیقات مستقل را خواستار شد. کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل هم تاکید کرد: «هرگونه هدف گرفتن غیرنظامیان به صورت مستقیم به منزله جنایت جنگی است.»

لندن هم درباره این حملات ابراز نگرانی کرد و تحقیقاتی شفاف درباره حمله به صعده را خواستار شد. در همین حال روزنامه گاردین نوشت، کشتار مردم غیرنظامی در یمن و سرزمین‌های فلسطینی توسط عربستان و اسراییل با حمایت و سلاح‌های بریتانیا صورت می‌گیرد و رسانه‌ها در برابر آن سکوت کرده‌اند. براساس گزارش کمپین مبارزه با تجارت اسلحه، دولت بریتانیا از آغاز جنگ یمن 4.7 میلیارد یورو سلاح در اختیار دیکتاتوری سعودی قرار داده است. عربستان و اسراییل از زیر بار کشتار بی‌گناهان شانه خالی می‌کنند و تا زمانی که بریتانیا و متحدانش در این کشتارها مشارکت داشته باشند، این اتفاقات هولناک ادامه خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران