شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127040 | |

رهبر معنوی حزب عدالت مردم مالزی و معاون پیشین ماهاتیر محمد روز یکشنبه با ثبت نام برای شرکت در انتخابات درون حزبی، اولین گام را برای بازگشت به عرصه سیاسی مالزی برداشت.

گروه جهان|

رهبر معنوی حزب عدالت مردم مالزی و معاون پیشین ماهاتیر محمد روز یکشنبه با ثبت نام برای شرکت در انتخابات درون حزبی، اولین گام را برای بازگشت به عرصه سیاسی مالزی برداشت.

به گزارش ایرنا، انور ابراهیم از سال 2015 در دوره نجیب رزاق نخست وزیر پیشین در زندان بود، اما حدود 2 ماه گذشته همزمان با پیروزی محمد در انتخابات چهاردهم سراسری مالزی، از زندان آزاد شد. ماهاتیر محمد و انور به مدت 18 سال روابط پر تنشی داشتند، اما از سال 2016 برای کنار زدن نجیب رزاق و پیروزی در انتخابات ائتلاف کردند. انور ابراهیم یک هفته پس از پیروزی ماهاتیر محمد در چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی، از بیمارستان کوالالامپور در حالی که هنوز زندانی بود به دیدار پادشاه مالزی رفت و مورد عفو پادشاه قرار گرفت تا بتواند به عرصه سیاسی این کشور بازگردد. رهبر کاریزماتیک حزب «عدالت مردم» که بیشترین کرسی‌های «ائتلاف امید» به آن اختصاص دارد، در دهه 70 میلادی به عنوان یکی از رهبران جنبش دانشجویی وارد عرصه سیاست شد و با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب بسیار سیاسی، در دهه 90 میلادی دست راست ماهاتیر محمد شد. وان عزیزه اسماعیل همسر او اکنون رییس حزب عدالت مردم است، اما با ثبت نام وی برای دور بعدی انتخابات دروه حزبی عملا زمینه جایگزینی او با وان عزیزه در حزب فراهم شده است. همسر انور ابراهیم اکنون معاون ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی است.انور ابراهیم سیاستمدار کهنه کار مالزیایی است، اما برای بازگشت قانونی به عرصه سیاست بایستی از طریق پیروزی در انتخابات درون حزبی زمینه ورود دوباره‌اش به مجلس و دولت فراهم شود. وان عزیزه اسماعیل از ثبت نام انور برای کاندیداتوری ریاست حزب که انتخابات آن در ماه سپتامبر برگزار می‌شود، حمایت کرده است. بیش از 900 هزار نفر از جمعیت بیش از 30 میلیون نفری مردم مالزی در 13 ایالت مختلف این کشور در حزب عدالت مردم عضو هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران