شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126790 | |

با نگرانی از افزایش دامنه جنگ تجاری بین کشورهای جهان، رشد اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ کندتر شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه،

گروه جهان|

با نگرانی از افزایش دامنه جنگ تجاری بین کشورهای جهان، رشد اقتصادی کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ کندتر شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، آمارهای منتشره رسمی نشان می‌دهد رشد اقتصادی در ۱۹ کشور اروپایی که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند، به 0.2درصد کاهش یافته است که ضعیف‌تر از انتظار فعالان بازار و 0.1درصد کمتر از رشد به ثبت رسیده در سه ماهه نخست سال است. نگرانی از جنگ تجاری شدیدا بر چشم‌انداز اقتصادی اروپا که وابستگی زیادی به تجارت دارد اثر گذاشته است. منازعات تجاری بر اطمینان کسب و کارهای اروپایی اثر گذاشته است. با وجود این رشد خفیف، تولید کارخانه‌های اروپایی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 2.1 درصد افزایش یافته است. ماریو دراگی- رییس بانک مرکزی اروپا - دلیل این کندی رشد را رشد غیرمتعارف سال گذشته عنوان کرده است.

جنیفر مک کوئن کارشناس اقتصادی ارشد موسسه کپیتال اکونومیست، هم در این باره گفته است: «هر چند که نرخ رشد فعلی منطقه یورو در مقایسه با رشد 0.7 درصدی مدت مشابه سال خیلی کند نشده است اما بسیار کمتر از پتانسیل واقعی منطقه یورو است.» با این حال به عقیده مک کوئن، به دنبال سفر ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا، به واشنگتن و توافق بر سر از سرگیری مذاکرات تجاری بین امریکا و اتحادیه اروپا این امید وجود دارد که رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال افزایش یابد به شرطی که آتش‌بس فعلی بین دو طرف بر سر تعرفه‌ها حفظ شود.

بانک مرکزی اروپا اعلام کرده است که تا پایان امسال به برنامه محرک خود که با هدف استقراض ارزان معرفی شده است، خاتمه داده و به احتمال زیاد نرخ بهره را افزایش خواهد داد؛ اقدامی که می‌تواند یکی از دلایل کندی رشد اقتصاد منطقه یورو باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران