شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126626 | |

رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه، از سران برخی کشورها خواسته در کنفرانسی در ارتباط با آینده سوریه در روزهای آغازین سپتامبر در ترکیه شرکت کنند.

گروه جهان|

رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه، از سران برخی کشورها خواسته در کنفرانسی در ارتباط با آینده سوریه در روزهای آغازین سپتامبر در ترکیه شرکت کنند. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده، اما در این نشست شرکت نخواهد کرد.

به گزارش دویچه‌وله، ترکیه در نظر دارد در کنفرانسی در روز هفتم سپتامبر در استانبول در حضور نمایندگان روسیه، فرانسه و آلمان اوضاع سوریه و آینده آن را بررسی کند. رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه، گفته در این دیدار اقدامات احتمالی مشترک این کشورها در رابطه با سوریه بررسی خواهند شد. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، هفته گذشته در برلین در نشستی با حضور سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، ژنرال والری گراسیموف، رییس کنونی ستاد مشترک نیروهای مسلح این کشور و هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، شرکت کرد. آنها عمدتا درباره اوضاع سوریه گفت‌وگو کردند. مقامات روسیه گزارش داده‌اند که در نشست یادشده از جمله درباره پیش‌شرط‌هایی برای بازگشت پناهجویان و همچنین فرایند برقراری صلح در سوریه گفت‌وگو شده است. نشست برلین در حالی برگزار شد که سرگئی لاوروف و ژنرال والری گراسیموف پیشتر با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، و امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه، در همین مورد گفت‌وگو کرده بودند. روسیه در جنگ داخلی در سوریه از بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه، حمایت می‌کند. ترکیه اما در این جنگ به شورشیان مخالف بشار اسد یاری رسانده است. چندی پیش بشار اسد اعلام کرد که در نظر دارد به ادلب، در شمال باختری سوریه که مرکز شورشیان این کشور است حمله کند و این شهر را از دست شورشیان و تروریست‌ها خارج کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران