شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126236 | |

گروه جهان| چین و اقتصادهای نوظهور در تلاشند تا از اجلاس سران بریکس به عنوان سکویی برای هدف گرفتن سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه تجاری حمایتی امریکا استفاده کنند.

گروه جهان| چین و اقتصادهای نوظهور در تلاشند تا از اجلاس سران بریکس به عنوان سکویی برای هدف گرفتن سیاست‌های یک‌جانبه‌گرایانه تجاری حمایتی امریکا استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، اجلاس بریکس از چهارشنبه (امروز) در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی آغاز شده و تا جمعه ادامه دارد. شی جین‌پینگ رییس‌جمهوری چین و رهبران روسیه و آفریقای‌جنوبی، برزیل و هند در این اجلاس حضور دارند. چین بسیار امیدوار است با استفاده از این فرصت و با تعمیق همکاری‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی با اقتصادهای نوظهور عضو گروه بریکس، یک اتحاد قوی برای رویارویی با امریکا در جنگ تجاری شکل بدهد. جانگ جون دستیار وزیر خارجه چین بر این باور است که شی جین‌پینگ رییس‌جمهوری کشورش در این اجلاس مساله مقابله با حمایت‌گرایی تجاری را به‌طور جدی مورد توجه و اهتمام قرار خواهد داد. چن فو اینگ محقق موسسه مطالعات بین‌المللی معاصر چین هم گفت اجلاس سران بریکس درست در شرایطی که اقتصاد دنیا با فشارها و یک‌جانبه‌گرایی امریکا مواجه است، برگزار می‌شود و فرصتی طلایی است تا اقتصادهای نوظهور این گروه دست وحدت و مقابله با راهبردهای واشنگتن به یکدیگر بدهند. او در ادامه درباره وضعیت تجارت و اقتصاد جهانی ابراز نگرانی کرد و حساسیت شرایط را بالا دانست و گفت که رهبران کشورهای عضو این گروه حتما در اندیشه وحدت برای مقابله با تهدیدهای امریکا علیه اقتصاد جهانی خواهند بود. چین که بیش از دیگر کشورها در معرض تعرفه‌های فزاینده امریکا قرار گرفته و امیدی به پیشبرد گفت‌وگوهایش با این کشور ندارد، در روزهای گذشته کوشیده است تا با اروپا، هند، ژاپن و کشورهای بریکس دست دوستی بدهد و با اطمینان خاطر از گسترش همکاری‌های تجاری، به‌تدریج امریکا را در اقتصاد جهانی به حاشیه براند. هدف اصلی چین اکنون تنها رویارویی تجاری با امریکا نیست، بلکه می‌خواهد با استفاده از تهدید جنگ تجاری برای خود فرصت‌سازی کند تا امریکا را به‌تدریج از چرخه اقتصادی دنیا به گونه‌یی دور کند که نتواند با تعرفه‌های فزاینده قدرت‌های دیگر اقتصادی و تجاری، دنیا را تهدید کند. پیوستن به ژاپن در برنامه‌های تجاری، اجرای طرح‌های اقتصادی در راه ابریشم، بستن قراردادهای بزرگ برای اجرای طرح‌های زیربنایی، برگزاری اجلاس سران بریکس، سفر مقام‌های اروپایی به چین در روزهای اخیر و قول همکاری‌های بیشتر طرفین نشانه‌هایی از تلاش‌های فزاینده چین برای برون رفت از بحران و تحمیل یک شکست به امریکا در جنگ تجاری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران