شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126155 | |

به‌دلیل پدیده ابرتورم در ونزوئلا، دولت برنامه حذف چند صفر از اسکناس‌های فعلی و انتشار اسکناس‌های جدید را به تعویق انداخت.

گروه جهان|

به‌دلیل پدیده ابرتورم در ونزوئلا، دولت برنامه حذف چند صفر از اسکناس‌های فعلی و انتشار اسکناس‌های جدید را به تعویق انداخت.

به گزارش بلومبرگ، نیکلاس مادورو رییس‌جمهور ونزوئلا، پیشتر در نظر داشت تا پایان ماه ژوئن برای تقویت بولیوار- واحد پولی این کشور- ۳ صفر را از اسکناس‌ها حذف کند اما به دلیل آماده نبودن بانک مرکزی و تورم بسیار شدید این برنامه به چهارم اوت (حدود ۲ هفته دیگر) موکول شد. بانک مرکزی ونزوئلا حاضر به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در این خصوص نشد. در حال حاضر تورم ماهانه ونزوئلا ۶۰. ۷۷ درصد است و قیمت‌ها روزانه حدود 3.4 درصد افزایش می‌یابند. انتشار بی‌حساب و کتاب باعث شده است ارزش بولیوار به نحو غیر قابل باوری سقوط کند. از اواخر سال گذشته، دولت ونزوئلا از برخی تامین‌کنندگان خواسته است تا ۴ میلیارد اسکناس جدید وارد بازار کنند. به‌دلیل کمبود کاغذ پول، دولت از موسسات خارجی برای چاپ پول استفاده می‌کند. پیش از مادورو، هوگو چاوز رییس‌جمهور اسبق ونزوئلا، دست به اقدام مشابهی زده بود و ۳ صفر را از بولیوار حذف کرده بود هر چند که به دلیل تورم بالا، این اقدام چندان موثر نبود. از زمان روی کار آمدن مادورو به‌دلیل تشدید تحریم‌ها و سیاست‌های غیرقابل کنترل مالی دولت، ارزش بولیوار بیشتر تضعیف شده است. در بازار‌های سیاه ارز در ونزوئلا که تنها راه مبادله ارز خارجی در این کشور است، هر 1.3 یورو به قیمت پنج میلیون 200هزار بولیوار خریداری می‌شود.بر اساس پژوهشی که قیمت‌های اقلام مختلف را طی بیش از یک دهه در ونزوئلا بررسی کرده میزان تورم سالانه به ۴۰هزار درصد رسیده و این کشور بدترین بحران اقتصادی تاریخ خود را تجربه می‌کند. دور باطل ناشی از ابرتورم کمر اقتصاد و ارزش پول ونزوئلا را شکسته است. اصطلاح ابر تورم به وضعیتی اطلاق می‌شود که با افزایش پرشتاب نرخ تورم، ارزش پول رایج به‌شدت سقوط کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران