شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126154 | |

وزیر دفاع اسراییل از باز شدن تنها گذرگاه مرزی با نوار غزه برای نقل و انتقال کالا مشروط به تداوم برقراری آتش‌بس خبر داد. در صورت باز شدن گذرگاه،

گروه جهان|

وزیر دفاع اسراییل از باز شدن تنها گذرگاه مرزی با نوار غزه برای نقل و انتقال کالا مشروط به تداوم برقراری آتش‌بس خبر داد. در صورت باز شدن گذرگاه، محدوده ماهی‌گیران فلسطینی برای صید نیز گسترش می‌یابد.

به گزارش دویچه‌وله، اسراییل اعلام کرده در صورتی که آتش‌بس با حماس برقرار بماند، تنها گذرگاه مرزی برای نقل و انتقال کالا به غزه را دوباره باز می‌کند. گذرگاه «کرم ابوسالم» محل عبور محموله‌های کالا از جمله سوخت و گاز از اسراییل به نوار غزه است. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسراییل یک‌شنبه با اشاره به گذرگاه مرزی با نوار فلسطینی‌نشین غزه واقع در جنوب اسراییل گفت چنانچه یکشنبه و دوشنبه آرامش برقرار باشد، آنگاه اجازه خواهد داد که روز سه‌شنبه کرم ابوسالم فعالیت عادی خود را از سر بگیرد. در جریان تظاهرات اعتراضی فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسراییل در جمعه گذشته، یک سرباز اسراییلی کشته شد. ارتش اسراییل نیز در پاسخ، دست به حملاتی تلافی‌جویانه زد که در جریان آن به گزارش منابع فلسطینی، سه جنگجوی حماس و یک غیرنظامی فلسطینی کشته شدند. بعد از آن حماس در ساعات اولیه بامداد روز شنبه اعلام کرد که با میانجی‌گری مصر و سازمان ملل متحد، بر سر آتش‌بس با اسراییل توافق کرده است. اسراییل نهم ژوئیه گذشته اقدام به بستن گذرگاه تجاری مرزی کرم ابوسالم «تا اطلاع ثانوی» کرد. دلیل این اقدام واکنش به حملات فلسطینیان با «بالون‌های آتش‌زا» به اسراییل، اعلام شد. پیشتر گفته شده بود تنها ورود محموله‌های غذا و دارو و کمک‌های بشردوستانه از این قاعده مستثنا خواهد بود. افزون بر این، بر محدودیت‌ها علیه ماهی‌گیران فلسطینی افزوده شد و آنها به جای استفاده از محدوده ۹ مایلی پیشین، تنها می‌توانستند در محدوده 6 مایل دریایی (هر مایل دریایی ۱۸۵۲ متر است) از ساحل به صید ماهی بپردازند. لیبرمن دیروز گفت سه‌شنبه آینده با باز شدن گذرگاه کرم ابوسالم، محدوده صید ماهی‌گیران فلسطینی نیز می‌تواند دوباره گسترش یابد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران