شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126153 | |

کره‌شمالی از همسایه جنوبی خود خواست به توافقات سران دو کشور در قالب بیانیه صلح «پانمونجوم» عمل و به‌صورت رسمی پایان جنگ سال 1953 میلادی شبه‌جزیره کره را اعلام کند.

گروه جهان|

کره‌شمالی از همسایه جنوبی خود خواست به توافقات سران دو کشور در قالب بیانیه صلح «پانمونجوم» عمل و به‌صورت رسمی پایان جنگ سال 1953 میلادی شبه‌جزیره کره را اعلام کند.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی با انتشار بیانیه‌یی اعلام کرد: «کره‌جنوبی وظیفه دارد به تعهدات سران دو کشور عمل و پایان جنگ را اعلام کند.» از زمان پایان جنگ در سال 1953 میلادی تاکنون منطقه شبه جزیره کره در حالت شبه جنگی به‌‌سر می‌برد چراکه طرفین پیمان متارکه نبرد دارند، اما رژیم دایمی صلح را امضا نکرده‌اند. در ادامه بیانیه کره‌شمالی آمده است که رهبران دو کشور در جلسه تاریخی ماه آوریل سال جاری میلادی در روستای مرزی با برقراری رژیم دایمی صلح و پایان رسمی جنگ کره به توافق رسیدند. کره‌شمالی در روزهای اخیر از مسوولان کره‌جنوبی به‌شدت انتقاد می‌کند و هشدارهایی را درباره بهبود روابط و برقراری رژیم صلح مطرح کرده است. خبرگزاری یونهاپ از کره‌جنوبی هم نوشت کره‌شمالی از تعلل امریکا و کره‌جنوبی برای پایان دادن رسمی به جنگ و امضای رژیم دایمی صلح ناخرسند است و از این کشورها می‌خواهد تا این موضوع را فیصله دهند. در همین حال، کانگ کیوانگ‌وا وزیر خارجه کره‌جنوبی که از سفر امریکا به کشورش بازگشته است، گفت: «با وجود درخواست‌های کره‌شمالی، فشارها بر این کشور کاهش نخواهد یافت.»  او همچنین اظهارنظرها و اخبار مربوط به کاهش تحریم‌ها و کاسته شدن از فشارهای اقتصادی علیه کره‌شمالی را رد کرد و گفت که تحریم‌ها و فشارهای تجاری و اقتصادی بر پیونگ‌یانگ تا خلع سلاح هسته‌یی ادامه خواهد یافت. او درباره درخواست کره‌شمالی برای اعلام پایان جنگ کره و برقراری رژیم دایمی صلح نیز گفت که خیلی سخت بتوان زمان آن را اعلام کرد. ظاهرا دو کره می‌خواهند پایان رسمی دوران متارکه جنگ امسال اعلام شود، اما واشنگتن تاکید می‌ورزد که این موضوع باید پس از خلع سلاح هسته‌یی کره‌شمالی اتفاق بیفتد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران