شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126072 | |

گروه جهان| هر شخصی که این هفته در انتخابات پاکستان پیروز شود باید به شکل اضطراری بحران ارزی‌ای را حل کند که رشد سریع اقتصاد این کشور را تهدید می‌کند.

گروه جهان| هر شخصی که این هفته در انتخابات پاکستان پیروز شود باید به شکل اضطراری بحران ارزی‌ای را حل کند که رشد سریع اقتصاد این کشور را تهدید می‌کند. راه‌حل، شاید دریافت کمک مالی دیگری از صندوق بین‌المللی پول باشد. انتخابات پاکستان 25جولای (چهارشنبه) برگزار می‌شود و تکلیف دولت آتی پاکستان به‌مدت حداکثر 5 سال مشخص خواهد شد.

به گزارش رویترز، در سال مالی اخیر، اقتصاد پاکستان با سرعت 8.5 درصد رشد کرد که این سریع‌ترین رشد آن در ۱۳ سال اخیر است. اما از ماه دسامبر تاکنون، ۴ بار روپیه ارزش خود را از دست داد و نرخ بهره ۳ بار بالا برده شده است. افزایش شدید قیمت نفت باعث شد کسری بودجه پاکستان که ۸۰ درصد نفت مورد نیاز خود را وارد می‌کند، ۴۰ درصد افزایش یابد و در سال مالی منتهی به ۳۰ژوئن به ۱۸ میلیارد دلار برسد.  همچنین دفاع بانک مرکزی از روپیه‌یی با بیش از ارزش واقعی، باعث شده ذخایر ارزی خارجی از 16.4 میلیارد دلار در ماه می، به کمی بیش از ۹ میلیارد دلار، کاهش یابد. احسان مالک، مدیر ارشد انجمن تجارت پاکستان، گفته: «هیچ کس فکر نمی‌کند گزینه‌یی غیر از مراجعه به صندوق بین‌المللی پول وجود داشته باشد.» پاکستان پیش‌بینی کرده در سال مالی منتهی به ژوئن ۲۰۱۹، رشد اقتصادی 6.2 درصدی داشته باشد، اما صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده رشد اقتصادی این کشور در این دوره به 4.7 درصد نزول کند. افول داده‌های کلان اقتصادی باعث شده تا اعتبار اقتصادی حزب طرفدار تجارت نخست‌وزیر سابق پاکستان، نواز شریف، که اکنون در زندان به سر می‌برد، کاهش یابد و این موقعیت رقیب او، عمران خان که قهرمان سابق کریکت است را تقویت کرده است. عمران خان در شعارهای پوپولیستی خود برنامه‌هایی برای ایجاد یک دولت رفاه اسلامی را مطرح کرده است. به اعتقاد ناظران، پس از انتخابات برای تثبیت اضطراری اقتصاد هر گزینه‌یی مد نظر قرار خواهد گرفت که این شامل صندوق بین‌المللی پول هم می‌شود. اما مفتاح اسماعیل، که از ماه دسامبر وزیر مالی حزب نواز شریف بوده است می‌گوید که ترجیح می‌دهد از روی آوردن به صندوق بین‌المللی پول خودداری کند و در عوض به افزایش بدهی بین‌المللی و شتاب گرفتن صادرات از افت ارزش روپیه، تکیه داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران