شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125900 | |

یکی از مقامات صندوق بین‌الملل پول اعلام کرد این نهاد برای از سرگیری همکاری‌های خود با کره شمالی امیدوار است. به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست،

گروه جهان|

یکی از مقامات صندوق بین‌الملل پول اعلام کرد این نهاد برای از سرگیری همکاری‌های خود با کره شمالی امیدوار است. به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، صندوق بین‌المللی پول در حال حاضر ظرفیت وام‌دهی در حدود ۷۰۰میلیارد دلار به ۱۸۹کشور عضو خود را دارد و یکی از مقامات این صندوق به شرط ناشناس ماندن گفته است امیدواریم که کره شمالی به این نهاد بین‌المللی بپیوندد. وی افزود: «به روند پایش فرایند توسعه در این کشور ادامه خواهیم داد و امیدواریم تا جایی که کمکی از دستمان بر بیاید مفید باشیم.»

بانک جهانی، بانک توسعه زیرساخت‌های آسیا و بانک بازسازی و توسعه اروپا از دیگر نهادهای مهم مالی بین‌المللی هستند که می‌توانند در صورت بازگشت کره شمالی به جامعه جهانی به این کشور وام دهند. ماه گذشته نمایندگان این ۳ بانک در دیدار با کیم دونگ‌یئون معاون نخست‌وزیر کره جنوبی، بر تمایل خود برای مشارکت در فرایند بازسازی اقتصادی کره شمالی تاکید کردند.

به نظر می‌رسد تاکنون کره شمالی درخواست رسمی برای عضویت در بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول که هر دو در واشنگتن مستقر هستند را ارائه نداده است. کیم این‌ریونگ قائم مقام سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، حاضر به پاسخ‌گویی به سوالات در این خصوص نشده است. با این حال به نظر می‌رسد عضویت کره شمالی در صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای کره شمالی هنوز دور از دسترس باشد چرا که این کشور بسیاری از الزامات عضویت در این نهادهای بین‌المللی را ندارد. ژاپن و امریکا که از حق رای بسیار زیادی در این ۲ نهاد برخوردارند روابط رسمی با کره شمالی ندارند. دیوید دلار کارشناس موسسه جان تورنتون گفت: «اگر کره شمالی در خصوص اصلاحات اقتصادی جدی است باید در سریع‌ترین زمان ممکن به بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول بپیوندد.» وی گفته موسسات مختلف می‌توانند مشورت‌های لازم برای نیل به این هدف را به کره شمالی بدهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران