شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125818 | |

کره جنوبی اعلام کرده مساله ورود دو فروند کشتی حامل زغال سنگ به این کشور را که از کره شمالی بارگیری شده است، پیگیری می‌کند. در این میان دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا،

گروه جهان

کره جنوبی اعلام کرده مساله ورود دو فروند کشتی حامل زغال سنگ به این کشور را که از کره شمالی بارگیری شده است، پیگیری می‌کند. در این میان دونالد ترامپ رییس‌جمهور امریکا، گفته برای غیر اتمی کردن کره‌شمالی براساس گفت‌وگویی که با رهبر آن کشور داشته، مهلت زمانی مشخصی وضع نشده است. به گزارش یونهاپ، وزارت خارجه کره‌جنوبی در بیانیه‌یی آورده است دو فروند کشتی سال گذشته با بار زغال‌سنگ از کره‌شمالی وارد این کشور شده است. براساس این گزارش ابتدا محموله‌های زغال سنگ در ماه‌های جولای و سپتامبر از بندر«وون سان» کره‌شمالی به بندر «کولمسک» روسیه بارگیری شده و از آنجا به کشتی‌هایی با پرچم پاناما انتقال یافته و سپس به مقصد کره جنوبی بارگیری شده است. این کشتی‌ها سپس بار مذکور را در ماه اکتبر در دو مرحله به بنادر اینچیون و پوهانگ انتقال داده‌اند گفته می‌شود فقط یکی از این کشتی‌ها که به پوهانگ رفته 5 هزار تن بار زغال‌سنگ داشته است که ارزشی معادل 325 هزار دلار دارد. براساس قطعنامه 2371 شورای امنیت سازمان ملل، صادرات مواد معدنی از کره‌شمالی از جمله زغال‌سنگ ممنوع است. کره‌شمالی اگرچه در حال مذاکره با امریکا و کره‌جنوبی بر سر خلع‌سلاح شبه جزیره و همچنین صلح در منطقه است اما سئول و واشنگتن اعلام کرده‌اند تا تحقق این موارد از تحریم‌ها کاسته نخواهد شد. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده ترامپ سه‌شنبه گفته: «در مورد غیر اتمی کردن شبه‌جزیره کره مهلت زمانی نداریم و حداکثر سرعت مجاز هم نداریم.»

رییس‌جمهور امریکا همچنین گفته در هلسینکی با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، نیز در این زمینه گفت‌وگو کرده و او قصد دارد به نفع مواضع ایالات متحده در این ماجرا دخالت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران