شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125738 | |

گروه جهان- پادشاه پیشین اسپانیا که پس از رسوایی‌های پی در پی از مقام خود کناره گرفته، حال به پولشویی متهم شده است.

 

گروه جهان- پادشاه پیشین اسپانیا که پس از رسوایی‌های پی در پی از مقام خود کناره گرفته، حال به پولشویی متهم شده است. خوان کارلوس اول پاشاده پیشین اسپانیا در سال‌هایی نه چندان دور قهرمان ملی این کشور بود. او سال ۱۹۸۱زمانی که که حامیان ژانرال فرانکو به مجلس اسپانیا حمله کردند تا با کودتا دموکراسی نوپای این کشور را سرنگون کنند، با انتشار پیام تلویزیونی و حمایت ارتش از او‌، توطئه آنها را خنثی کرد. اما از آن زمان تاکنون با جنجال‌های پی‌درپی محبوبیتش را از دست داده است.

به گزارش دویچه‌وله، مصدومیت او در جریان سفر به آفریقا برای شکار، انتقادهای فراوانی را متوجه او کرد. نه تنها شکار گونه‌های حفاظ‌ت شده جانوران برای تفریح، بلکه حضور معشوقه پنهان پادشاه در این سفر هم، خشم بسیاری را در اسپانیا برانگیخت. ملکه سوفیا که چهره‌یی محبوب در اسپانیاست، پس از این سفر از همسرش فاصله گرفت. همزمان جنجال شکایت مرد جوانی که می‌گوید پسر خوان کارلوس از یک رابطه نامشروع در سال‌های دور است و رسوایی مالی داماد خانواده که به ‌دلیل حیف و میل اموال عمومی به 6 سال حبس محکوم شده و حال در زندان است، همه و همه کار را به جایی رساندند که خوان کارلوس برای حفظ آبروی دربار اسپانیا ۲۰۱۴ به نفع پسرش فیلیپه از تاج و تخت کناره گرفت.

پادشاه پیشین اسپانیا حال با اتهام پول‌شویی روبه‌روست. در نواری که رسانه‌های اسپانیا منتشر کردند، صدای زنی شنیده می‌شود که در آن از رشوه‌خواری و پول‌شویی خوان کارلوس می‌گوید. او می‌گوید که خوان کارلوس مبلغ کلانی به حساب یکی از اقوامش در سوییس واریز کرده و به نام این زن املاکی در موناکو و مراکش خریده است. این زن می‌گوید خوان کارلوس از بودجه قراردادی که برای ساخت یک قطار سریع‌السیر میان عربستان و اسپانیا امضا شده بود، برداشت کرده است. از آن گذشته، او همچنین مدعی می‌شود که خوان کارلوس تصمیم داشته از همسرش ملکه سوفیا جدا شود و با او ازدواج کند. این گفت‌وگو از قرار هنگام بازجویی از کورینا تسو ویت‌گن‌‌اشتاین در ۲۰۱۵ توسط رییس‌ پلیس پرونده ضبط شده است. دولت اسپانیا اعلام کرده در انتظار اطلاعات بیشتری در این زمینه است و ابتدا می‌خواهد نظر سازمان‌های امنیتی را بداند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران