شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125338 | |

پترو پوروشنکو دوشنبه در بروکسل با رییس شورا و رییس کمیسیون اروپا دیدار کرد و درباره اصلاحات اساسی در اوکراین و تضمین امنیت تبادل انرژی به اروپا گفت‌وگو کرد.

گروه جهان|

پترو پوروشنکو دوشنبه در بروکسل با رییس شورا و رییس کمیسیون اروپا دیدار کرد و درباره اصلاحات اساسی در اوکراین و تضمین امنیت تبادل انرژی به اروپا گفت‌وگو کرد. پیام مهم رییس‌جمهوری اوکراین به بروکسل قطع صادرات گاز نورد استریم بود. کی‌یف می‌خواهد به هر قیمتی شده پروژه لوله‌گذاری گاز روسیه موسوم به گاز نورد استریم را متوقف کند.  به گزارش یورونیوز، برای رییس‌جمهوری اوکراین همان‌طور که از گفت‌وگوی او با ژان کلود یونکر و دونالد تاسک مشهود بود، کی‌یف عملیات صادرات گاز نورد استریم را تنها یک پروژه تجاری نمی‌داند و آن را پروژه‌یی استراتژیک و سیاسی می‌بیند که روسیه با هدف تضعیف اوکراین به کار بسته است.

طرح لوله‌گذاری گاز نورد استریم به روسیه اجازه می‌دهد به‌طور مستقیم گاز این کشور را به آلمان صادر کند. این کار از طریق لوله‌گذاری در کرانه دریای بالتیک انجام می‌شود. اوکراین در حال حاضر درآمد قابل ‌توجهی از صادرات گاز روسیه به اروپا دارد و این کشور درآمد زیادی را در صورت عملی شدن این طرح از دست خواهد داد. نورد استریم قراردادی دوجانبه بین آلمان و روسیه است و اتحادیه اروپا بارها اعلام کرده که منفعتی در این قرارداد نخواهد داشت. با این حال با توجه به قدرت و نفوذ آلمان به نظر نمی‌رسد که اتحادیه اروپا بتواند این کشور را برای متوقف کردن این طرح قانع کند. بیش از 80درصد انرژی فسیلی اروپا را روسیه تامین می‌کند.  به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا دیروز چهارشنبه در یک صبحانه کاری با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو ضمن انتقاد از توافق حاصل شده بین برلین و مسکو در زمینه انرژی گفت: روسیه از طریق منابع انرژی آلمان را کنترل می‌کند. او افزود: «آلمان اسیر روسیه است، زیرا بخش زیادی از انرژی خود را از روسیه می‌گیرد. »

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران