شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124941 | |

گروه جهان| مردم ولایت فاریاب افغانستان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در اعتراض به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید

 گروه جهان| مردم ولایت فاریاب افغانستان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در اعتراض به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم معاون اول رییس‌جمهوری افغانستان تجمع اعتراضی به پا کردند که با واکنش خشونت‌آمیز پلیس روبه‌رو شد. به گزارش بی‌بی‎سی پس از تیراندازی نیروهای امنیتی افغانستان به روی معترضان که در نتیجه آن یک نفر کشته و ۱۰نفر دیگر زخمی شدند، معترضان خشمگین وارد ساختمان استانداری شده و آن را آتش زده بودند. منابع محلی ولایت فاریاب گفته‌اند با استقرار نیروهای امنیتی، معترضان خشمگین از ساختمان استانداری پراکنده شده‌اند.

محمد طاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی فاریاب با اعلام اینکه معترضان جنازه فرد کشته شده را با خود برده‌اند، گفته:«دلیل تیراندازی نیروهای امنیتی مشخص نیست، شاید در ابتدا شماری از معترضان به طرف این نیروها سنگ پرتاب کرده و در واکنش تیراندازی آنان را باعث شده‌اند.» به گفته شاهدان عینی تجمع اعتراضی بعد از تیراندازی نیروهای امنیتی افغانستان به روی معترضان، این تجمع به خشونت گرایید و شماری از معترضان نیز متفرق شدند. به گفته رحمانی، شورای ولایتی با مسوولان حزب جنبش ملی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس‌جمهوری افغانستان که تظاهرات توسط آنان سازماندهی شده بود، صحبت کرده و مسوولان این حزب گفته‌اند که به اعتراض خود پایان داده‌اند و اعتراض‌های چهارشنبه ربطی به حزب جنبش ملی نداشته و حرکتی خودسرانه بوده است. شاهدان عینی گفته‌اند همه مغازه‌های شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب بسته و تمام شهر تعطیل است. پیش‌تر گزارش شده بود، نظام‌الدین قیصاری نماینده ویژه عبدالرشید دوستم معاون اول رییس‌جمهوری افغانستان پس از یک درگیری مسلحانه در ولایت فاریاب در شمال افغانستان بازداشت شده است. در بیانیه که پس از بازداشت این مقام افغانستانی منتشر شده، آمده بود:«نظام‌الدین قیصاری با یک رویکرد قلدرمآبانه زبان به اهانت و توهین گشوده و اعضای جلسه را به صورت عمومی خائن خطاب کرده و تهدید به کشتن نموده و گفته بود که همه‌تان را با‌ دار و دسته‌ خود کشته و تاسیسات دولتی را به آتش می‌کشم و نظام حکومتی را در میمنه ساقط می‌کنم. پس از برخوردهای تند لفظی او، افراد تحت امرش دست به سلاح بردند که این اتفاق منجر به درگیری و برخورد شد.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران