شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124940 | |

دادگاهی در مالزی رسما نجیب رزاق نخست وزیر سابق این کشور را به اختلاس از بیت‌المال و فساد مالی متهم و دستور محاکمه او در ارتباط با چهار فقره اتهام کیفری را صادر کرده است.

گروه جهان

دادگاهی در مالزی رسما نجیب رزاق نخست وزیر سابق این کشور را به اختلاس از بیت‌المال و فساد مالی متهم و دستور محاکمه او در ارتباط با چهار فقره اتهام کیفری را صادر کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، در جلسه تفهیم اتهام چهارشنبه نجیب رزاق همه اتهامات را رد کرده و گفته که مرتکب جرمی نشده است. دادگاه با آزادی موقت نخست وزیر سابق مالزی با وثیقه معادل دویست هزار دلار موافقت کرد. روز سه شنبه، واحد مبارزه با فساد پلیس مالزی اعلام کرد که نجیب رزاق به دستور دادستان بازداشت شده و به زودی در دادگاهی در کوآلالامپور در ارتباط با اختلاس و رشوه‌خواری تفهیم اتهام خواهد شد. هنگام ورود نجیب رزاق به دادگاه تعدادی از هواداران او با در دست داشتن پلاکاردهایی رعایت کامل حقوق او را خواستار شدند. طرفداران نخست‌وزیر سابق کمپینی را نیز در این زمینه راه انداخته‌اند. پرونده اتهام علیه نخست وزیر سابق عمدتا به مفقود شدن مبالغ قابل‌توجهی پول از صندوق توسعه مالزی ارتباط دارد که نجیب رزاق در سال ۲۰۰۹ با هدف جلب سرمایه برای طرح‌های توسعه ایجاد کرد. نابسامانی مالی این صندوق باعث تشکیل پرونده‌هایی در خارج از مالزی هم شده است. از جمله وزارت دادگستری امریکا پرونده‌یی در مورد پولشویی دارایی‌های این صندوق به مبلغ چهار و نیم میلیارد دلار تشکیل داده و گفته است یک شبکه پیچیده از موسسات مالی و اشخاص حقیقی در نقل و انتقال این پول دست داشته‌اند. اگرچه اتهام فساد مالی به نخست‌وزیر سابق مالزی از چند سال پیش رسانه‌یی شده بود، اما تنها پس از شکست سنگین انتخاباتی او در رای‌گیری اخیر این کشور بود که رسیدگی به این پرونده شتاب گرفت. رضا عزیز پسرخوانده نجیب رزاق نیز در ارتباط با فساد مالی تحقیقاتی صورت گرفته است. روز سه‌شنبه، رضا عزیز که فیلمساز است و در مالزی و امریکا فعالیت دارد، برای ادای توضیحات در مرکز سازمان مبارزه با فساد مالزی حضور یافت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران