شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124767 | |

بررسی تصاویر ماهواره‌یی نشان می‌دهد، ساخت‌وسازهای سریعی در تاسیساتی واقع در نزدیکی شهر همهونگ در ماه‌های اخیر وجود داشته است؛

گروه جهان|

بررسی تصاویر ماهواره‌یی نشان می‌دهد، ساخت‌وسازهای سریعی در تاسیساتی واقع در نزدیکی شهر همهونگ در ماه‌های اخیر وجود داشته است؛ در زمانی که پیونگ‌یانگ وارد تبادلات دیپلماتیک عمیقی با واشنگتن شده است. به گزارش فایننشال تایمز، تجزیه و تحلیل موسسه مطالعات بین‌الملل میدلبری نشان می‌دهد کره‌شمالی یک تاسیسات مهم ساخت موشک را به سرعت توسعه داده است. همین امر تردیدهایی را درباره تعهد پیونگ‌یانگ به کنار گذاشتن برنامه‌های تسلیحاتی پیشرفته، آن هم تنها چند هفته پس از نشست تاریخی میان رهبران کره‌شمالی و امریکا به وجود آورده است.

این تحولات به نفع منتقدان کره‌شمالی است که می‌گویند پیونگ‌یانگ هرگز درباره بهبود روابط حسنه جدی نبوده است و از مانورهای دیپلماتیک برای پوشش تکمیل موشک‌هایی که بتواند خاک امریکا یا پایگاه‌های ارتش امریکا در کره‌جنوبی و ژاپن را بزند، سوءاستفاده می‌کند. یافته‌های موسسه میدلبری همچنین در شرایطی منتشر می‌شود که انتشار گزارش‌های دیگری هم تردیدهایی درباره نیات پیونگ‌یانگ به وجود آورده است. هفته گذشته پایگاه «نورث 38»، سازمانی که با استفاده از تصاویر ماهواره‌یی تحولات درون کره‌شمالی را ردگیری می‌کند، گزارش داد پیونگ‌یانگ سایت هسته‌یی خود در یانگ‌بیون را با سرعت بالایی ارتقا می‌دهد. مقام‌های اطلاعاتی امریکا به ان‌بی‌سی گفته‌اند کره‌شمالی در ماه‌های اخیر تولید سوخت تسلیحات هسته‌یی خودش را در شماری از سایت‌های سراسر این کشور افزایش داده است. این در حالی است که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا به نشست با کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی در سنگاپور می‌نازد و تاکید دارد رهبری پیونگ‌یانگ در وعده کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌یی که تهدیدی برای امریکاست، صادق است. یک محقق ارشد مرکز مطالعات عدم اشاعه هسته‌یی تاکید می‌کند، اکثر این ساخت‌وسازها در سه ماه گذشته اتفاق افتاده است. واشنگتن پست به نقل از چهار مقام دولتی امریکا نوشته یافته‌های اطلاعاتی جدیدی به دست آمده که زمینه‌چینی کره‌شمالی برای فریفتن امریکا در آن دیده می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران