شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124626 | |

گروه جهان| کانادا در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه‌های گمرکی بر محصولات امریکایی ازجمله فولاد و آلومینیوم وضع کرد. وزیر خارجه کانادا گفته است که قصد تشدید

گروه جهان| کانادا در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه‌های گمرکی بر محصولات امریکایی ازجمله فولاد و آلومینیوم وضع کرد. وزیر خارجه کانادا گفته است که قصد تشدید جنگ تجاری را ندارد اما این کشور در مقابل امریکا کوتاه نخواهد آمد. به گزارش دویچه‌وله، قرار است از یک‌شنبه(فردا) تعرفه‌های جدید کانادا علیه محصولات امریکایی اجرا شوند. نحوه اعلام تعرفه‌های کانادا بر محصولات امریکایی بی‌شباهت به اقدام ترامپ نبود. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در مراسم اعلام تعرفه بر کالاهای امریکایی در ساختمان کارخانه بزرگ شرکت فولاد استلکو حضور نداشت. اما به‌ جای او کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا و وزرای دیگر در این مراسم حضور داشتند. شرکت‌کنندگان مراسم گفتند که هدفشان اعلام جنگ تجاری علیه امریکا نیست ولی کانادا در مقابل این کشور کوتاه نخواهد آمد. وزیر خارجه کانادا گفت که کشورش در مقابل امریکا چاره‌یی جز تلافی نداشته و مجبور شده است، تعرفه‌های گمرکی بر محصولات امریکایی را وضع کند. این تعرفه‌ها بیشتر شامل کالاهایی می‌شود که در آن فولاد و آلومینیوم به‌ کار رفته است. وزیر خارجه کانادا تاکید کرده، اقدامات امریکا خلاف قوانین سازمان تجارت جهانی و نهاد «اف‌آی‌تی‌اف» غیرقانونی و ناعادلانه است. فریلند اعلام کرده، عوارض گمرکی شامل کالاهای صادراتی امریکا می‌شود که حجم آن بالغ بر ۱۰میلیارد دلار است. اسامی این کالاها در 3 لیست تهیه شده است. عوارض گمرکی تعیین شده از سوی کانادا بین ۱۰تا ۲۵درصد خواهد بود.

بیشترین عوارض بر محصولاتی وضع شده که در آنها از فولاد استفاده شده است. وزیر خارجه کانادا تاکید کرده، فهرست محصولات امریکایی برای اعمال عوارض گمرکی برابر با عوارض گمرکی امریکایی مشخص شده است. او همچنین گفته، دولت کانادا تلاش کرده با امریکا راه‌حل مشترکی بیابد اما موفق نشده است. وزیر خارجه کانادا همچنین گفته خود او شخصا هفته گذشته ۶ بار با نماینده وزارت بازرگانی امریکا صحبت کرده ولی نتیجه‌یی نداشته است. او تاکید کرده، کانادا هر زمان و هر کجا حاضر است مذاکرات بر سر حل‌وفصل مشکلات تجاری با امریکا را آغاز کند. وزیر خارجه کانادا همچنین گفته، کشورش قصد دارد دو میلیارد دلار کانادا به شرکت‌ها و کارگرانی که از افزایش تعرفه گمرکی امریکا خسارت دیده‌اند، کمک کند. این کشور قصد دارد با این بسته مالی از صنایع فولاد و آلومینیوم کانادا حفاظت کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران