شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124624 | |

آژانس‌های اطلاعاتی امریکا بر این باورند که با وجود توافق به عمل آمده میان امریکا و کره‌شمالی،

گروه جهان|

آژانس‌های اطلاعاتی امریکا بر این باورند که با وجود توافق به عمل آمده میان امریکا و کره‌شمالی، این کشور آسیایی تولید سوخت برای تسلیحات اتمی را در چند سایت مخفی در ماه‌های اخیر افزایش داده است. به گزارش رویترز و به نقل از ان‌بی‌سی، آژانس‌های اطلاعاتی امریکا معتقدند کره‌شمالی ضمن تلاش برای سازش در مذاکرات اتمی با ایالات متحده تلاش کرده این روند در تولید سوخت برای تسلیحات اتمی را مخفی کند. ارزیابی اخیر آژانس‌های اطلاعاتی امریکا نشان می‌دهد با وجود توافق میان دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در نشست سنگاپور و اعلام این مساله که کره‌شمالی دیگر یک تهدید اتمی نیست، باز هم باید اقداماتی برای مقابله با برنامه‌های اتمی این کشور صورت گیرد.

5 مقام امریکایی گفته‌اند؛ کره‌شمالی در ماه‌های اخیر تولید اورانیوم غنی شده برای تسلیحات اتمی را افزایش داده است. مقام‌های امریکایی گفته‌اند که ارزیابی اطلاعاتی شامل این مساله می‌شود که کره‌شمالی بیش از یک سایت مخفی اتمی دارد و سایت یانگ‌بیون تنها سایت نیست. شبکه خبری ان‌بی‌سی از قول یکی از این مقام‌ها گزارش داد: شواهدی مستدل بر این مساله وجود دارد که کره‌شمالی تلاش می‌کند تا امریکا را فریب دهد.

این گزارش سوالاتی را درباره آمادگی کره‌شمالی در ورود به مذاکرات جدی با امریکا درباره توقف برنامه‌های اتمی‌اش به وجود می‌آورد. پیش از نشست رهبران کره‌شمالی و امریکا، دولت پیونگ یانگ توقف یک‌‌جانبه برنامه‌های تسلیحاتی خود را رد کرده بود. مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا اخیرا نیز گفته بود که قصد دارد به کره‌شمالی برود تا بر تعهدات به دست آمده در نشست رهبران امریکا و کره‌شمالی تاکید و نظارت کند. در همین حال بروس کلینگنر کارشناس سابق مسائل کره‌شمالی در سیا گفت که گزارش ان‌بی‌سی درباره اظهارات ترامپ در خصوص این مساله که کره‌شمالی دیگر تهدید اتمی نیست، مضحک و نیازمند تلاش‌ها و بررسی‌های بیشتر است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران