شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124537 | |

دونالد ترامپ با گزینش دومین عضو جدید برای دیوان عالی امریکا در کمتر از 18 ماهی که از دوران ریاست‌جمهوری او می‌گذرد به احتمال فراوان کنترل محافظه‌کاران بر این نهاد را تثبیت می‌کند

گروه جهان|

دونالد ترامپ با گزینش دومین عضو جدید برای دیوان عالی امریکا در کمتر از 18 ماهی که از دوران ریاست‌جمهوری او می‌گذرد به احتمال فراوان کنترل محافظه‌کاران بر این نهاد را تثبیت می‌کند و هواداران خود را که در زمینه مسائل اجتماعی تعیین‌کننده هستند، خشنود خواهد کرد.

به گزارش رویترز، به فاصله کوتاهی پس از آنکه آنتونی کندی از قضات دیوان عالی امریکا تصمیم به بازنشستگی خود را اعلام کرد، مقامات کاخ سفید گفتند ترامپ فرصت آن را به دست آورده تا ترکیب عالی‌ترین نهاد قضایی امریکا را برای دهه‌های آینده تعیین کند. یک مقام ارشد کاخ‌سفید گفته این فرصتی برای ترامپ است که تغییر ترکیب دستگاه قضایی را پیش ببرد. ترامپ در گردهمایی در داکوتای شمالی درباره این گزینش گفته: «باید گزینه بسیار خوبی انتخاب کنیم، گزینه‌یی که ۴۰ تا ۴۵ سال عضو آن نهاد خواهد بود. » هر چند آنتونی کندی که توسط رونالد ریگان به عضویت دیوان عالی انتخاب شد یک قاضی محافظه‌کار است ولی نوسان رای داشت، چرا که در برخی از مهم‌ترین مسائل اجتماعی با قضات لیبرال هم‌نظر بود. اکنون دونالد ترامپ با انتخاب یک قاضی محافظه‌کار می‌تواند در دیوان عالی امریکا اکثریت ۵ به ۴ آرا را حتی در مسائل اجتماعی بحث‌برانگیز به جناح راست و محافظه‌کار بدهد. ولی انتخاب یک محافظه‌کار افراطی خطراتی به همراه خواهد داشت چون او برای تصویب گزینه خود در مجلس سنا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت ضعیفی دارند به حمایت سناتورهای میانه‌رو احتیاج دارد. مقام‌های کاخ‌سفید گفته‌اند دونالد ترامپ به زودی گفت‌وگو با ۲۵ نامزدی را که «انجمن فدرالیست» معرفی کرده آغاز خواهد کرد و هدف او این است که عضو جدید دیوان عالی در پاییز به تایید مجلس سنا برسد. انجمن فدرالیست ارگانی با ایده‌های محافظه‌کارانه است و در جامعه حقوقی امریکا از نفوذ زیادی برخوردار است. تایید عضو جدید دیوان عالی در کارزار انتخابات میان‌دوره‌یی کنگره می‌تواند به نفع رییس‌جمهور و حزب جمهوری‌خواه باشد. جمهوری‌خواهان تلاش می‌کنند کنترل خود بر مجالس قانونگذاری امریکا را حفظ کنند هر چند نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حزب دموکرات برای به دست آوردن اکثریت در مجلس نمایندگان بخت زیادی دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران