شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123964 | |

گروه جهان| سران آلمان و فرانسه بر سر سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی برای ایجاد توازن در توان اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به توافق رسیدند. اتخاذ سیاست مشترک در مساله پناهندگی یکی دیگر از توافق‌های دو کشور بوده‌ است.

گروه جهان| سران آلمان و فرانسه بر سر سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی برای ایجاد توازن در توان اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به توافق رسیدند. اتخاذ سیاست مشترک در مساله پناهندگی یکی دیگر از توافق‌های دو کشور بوده‌ است. به گزارش دویچه‌وله، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه بر سر طرح پیشنهادی اصلاحات همه‌ جانبه در سطح اتحادیه اروپا به توافق رسیدند. پشتیبانی ماکرون از مرکل در زمینه مناقشه بر سر بحران پناهجویی و اتخاذ یک سیاست مشترک در سطح اتحادیه اروپا نشان داد که صدراعظم آلمان بیش از پیش به حمایت فرانسه نیاز دارد. صدراعظم آلمان تصریح کرده، توافق‌های اخیر فصلی جدید از ابتکارهای تازه نه تنها در سطح اتحادیه اروپا بلکه در مناسبات دو کشور آلمان و فرانسه گشوده است. مرکل افزود که دو کشور پس از مذاکرات همه‌ جانبه بر سر اختصاص یک بودجه میلیاردی برای حوزه پولی یورو به توافق رسیده‌اند که قرار است در خدمت ایجاد توازن در قدرت اقتصادی کشورهای اروپایی قرار گیرد. ماکرون نیز گفته که وزیران مربوطه دو کشور قرار است، میزان و نوع سرمایه‌گذاری بودجه را تا پایان سال جاری میلادی تعیین کنند. گفته شده این صندوق مالی از ۲۰۲۱ قابل بهره‌برداری خواهد بود.

ماکرون پیش از این خواستار چند صد میلیارد یورو برای موارد بروز بحران در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده بود. مرکل اما گفته بود که برایش فقط یک بودجه میلیاردی دو رقمی سطح پایین قابل تصور است.  براساس توافق‌های انجام شده، قرار است صندوق نجات یورو(ESM) به «صندوق اروپایی پول» بدل شود تا بتواند از واحد پولی یورو در قبال بروز بحران‌های مالی بهتر حفاظت کند. علاوه بر این مقررات بانکی باید در همه کشورهای اتحادیه یکسان شوند به گونه‌یی که نهاد ESM در آینده آخرین مرجعی خواهد بود که به کمک بانک‌های ورشکسته خواهد آمد.  ماکرون و مرکل همچنین در تمام زمینه‌های سیاست پناهندگی توافق دارند. سران دو کشور بر حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا و تقویت آن تاکید و اعلام کردند که در این زمینه باید تمام ۲۸کشور عضو را به تساوی دخالت داد. رییس‌جمهوری فرانسه گفته به یک آژانس پناهندگی اروپایی به عنوان یک سیستم موثر همبستگی و مسوولیت نیاز است که براساس آن مهاجران هنگام ورود ثبت‌نام شوند و همزمان روند رسیدگی به درخواست پناهندگی آنها آغاز شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران