شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123810 | |

گروه جهان| ایوان دوکه در انتخابات روز یک‌شنبه ۲۷ خرداد با کسب بیش از ۵۴درصد آرا و با غلبه بر رقیب خود گوستاوو پترو از حزب چپ‌گرای «جنبش پیشرو» پیروز شد.

گروه جهان| ایوان دوکه در انتخابات روز یک‌شنبه ۲۷ خرداد با کسب بیش از ۵۴درصد آرا و با غلبه بر رقیب خود گوستاوو پترو از حزب چپ‌گرای «جنبش پیشرو» پیروز شد. پترو در این انتخابات 8/41درصد از آرا را کسب کرده است. این نخستین انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا پس از امضای پیمان صلح بین دولت و شورشیان فارک محسوب می‌شود.

به گزارش یورونیوز، ایوان دوکه مارکز عضو جریان راست میانه موسوم به حزب «دموکراتیک میانه‌رو- دست‌های قوی و قلب‌های بزرگ» از حامیان الوارو اوریبه رییس‌جمهوری پیشین کلمبیاست. رقیب دوکه یعنی گوستاوو پترو یکی از حامیان هوگو چاوز رهبر فقید ونزوئلا در دوران حیاتش بوده است. پترو همچنین مخالف و منتقد فعال علیه حزب راست محافظه‌کار کلمبیا بوده که سال‌ها قدرت در این کشور را در دست داشته است. او ضمن تبریک گفتن پیروزی رقیبش اعلام کرد که به شکست اعتقادی ندارد. او در توییتر خود نوشت: «کدام شکست؟ هشت میلیون کلمبیایی آزاد موضع خود را مشخص کردند. شکستی در کار نیست. ما (به عنوان حزب) فعلا دولت نخواهیم بود.» احزاب چپ کلمبیا که بیش از چندین دهه با یکدیگر اختلاف داشته‌اند، نتوانسته‌اند به کرسی ریاست‌جمهوری این کشور برسند یا حتی در کنگره کنترل را به دست بگیرند. با این حال نمی‌توان تاثیر پیمان سال ۲۰۱۶ با شورشیان فارک را بر نظر ۵۰ میلیون رای‌دهنده کلمبیایی در شکست چپ‌ها نادیده گرفت. دوکه پوپولیست و از مخالفان سرسخت صلح با شورشیان فارک به شمار می‌رود و اعتقاد دارد، توافق نسبت به این گروه بیش از حد نرم و بردبارانه بوده است. او معتقد است که پیمان صلح بین دولت و شورشیان متزلزل است و رهبران فارک همچنان بر اساس این پیمان می‌توانند دوباره به فعالیت‌های مسلحانه خود بازگردند.  ایوان دوکه کاهش مالیات برای سرمایه‌گذاران، تقویت بخش نفت و سوخت‌های فسیلی و صادرات را خواستار است، در حالی که گوستاوو پترو از نظام اقتصادی بر مبنای سوخت‌های جایگزین و انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین اصلاحات ارضی سخن می‌گوید. در شرایط کنونی کلمبیا کار دوکه مارکز آسان نخواهد بود و در ماه آگوست که رسما ریاست‌جمهوری را بر عهده می‌گیرد، چالش‌های عمده‌یی پیش روی او خواهد بود. اقتصاد کلمبیا بسیار ضعیف است و قاچاق مواد مخدر به مناطقی که زمانی تحت کنترل فارک بوده سرایت کرده است و از سوی دیگر بیش از نیم‌میلیون ونزوئلایی در جست‌وجوی کار و غذا وارد خاک کلمبیا شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران