شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123807 | |

گروهی از نمایندگان مصر از عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهوری این کشور که به توصیه صندوق بین‌المللی طرح ریاضت اقتصادی را در این کشور کلید زده، انتقاد کرده‌اند.

گروه جهان|

گروهی از نمایندگان مصر از عبدالفتاح السیسی رییس‌جمهوری این کشور که به توصیه صندوق بین‌المللی طرح ریاضت اقتصادی را در این کشور کلید زده، انتقاد کرده‌اند.

به گزارش رویترز، وزارت نفت مصر یک‌شنبه اعلام کرد که تحت برنامه اصلاحات اقتصادی صندوق بین‌المللی پول که نیازمند ریاضت اقتصادی است، قیمت سوخت را تا ۵۰درصد افزایش می‌دهد. منتقدان بر این باورند که ریاضت اقتصادی زندگی را برای اقشار متوسط مصری سخت‌تر کرده است. با این حال تارک المولا وزیر نفت می‌گوید: این افزایش قیمت به مصر کمک می‌کند تا در تخصیص سوبسیدهای دولتی برای ۲۰۱9-۲۰۱87 به میزان ۵۰ میلیارد پوند مصری (2.8میلیارد دلار) ذخیره کند. وزارت نفت اعلام کرده قیمت بنزین ۹۵ اکتان از لیتری 6.60پوند به 7.75پوند افزایش یافته است؛ قیمت بنزین ۹۲ اکتان از لیتری ۵پوند به لیتری 6.75پوند افزایش یافته است؛ قیمت بنزین ۸۰ اوکتان هم از 3.65پوند در هر لیتر به 5.50پوند رسیده است. این وزارتخانه همچنین قیمت کپسول گاز را هم برای خانوارهای مصری افزایش داده است. قیمت هر کپسول گاز از ۳۰ پوند به ۵۰ پوند افزایش یافته است. قیمت کپسول‌هایی که استفاده تجاری دارند از ۶۰پوند به ۱۰۰پوند افزایش یافته‌اند. همچنین دولت مصطفی مدبولی نخست‌وزیر جدید مصر اعلام کرده قیمت تعرفه تاکسی‌ها هم بین ۱۰ تا ۲۰درصد افزایش خواهد یافت. مدبولی گفته قیمت نان تحت تاثیر افزایش 50.7درصدی قیمت دیزل بالا نخواهد رفت. او گفته وزارت تدارکات، هزینه‌های اضافی نانوایی‌ها را متحمل می‌شود تا تضمین شود که قیمت قوت اصلی مصر تغییر نخواهد کرد. مسوولان مصر امیدوارند، این اصلاحات دردناک در آینده باعث شوند سرمایه‌گذاران دوباره به این کشور بازگردند و اقتصاد این کشور را که پس از بهار عربی در ۲۰۱۱ در هم شکسته است، احیا کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران