شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123395 | |

ده‌ها هزار نفر از ساکنان منطقه خودمختار باسک اسپانیا با ایجاد یک زنجیره انسانی به طول ۲۰۲ کیلومتر برگزاری رای‌گیری استقلال در این منطقه را خواستار شدند.

گروه جهان

ده‌ها هزار نفر از ساکنان منطقه خودمختار باسک اسپانیا با ایجاد یک زنجیره انسانی به طول ۲۰۲ کیلومتر برگزاری رای‌گیری استقلال در این منطقه را خواستار شدند. به گزارش یورونیوز، این اقدام نمادین که از سوی یک گروه استقلال‌‌طلب برنامه‌ریزی شده بود، با شرکت ۱۷۵هزار نفر از ساکنان باسک همچنین شماری از سیاستمداران دو منطقه باسک و کاتالونیا برگزار شد. زنجیره انسانی از شهر سن سباستین در شمال باسک آغاز می‌شد و تا مقابل پارلمان منطقه‌یی در شهر بیتوریا، مرکز باسک ادامه می‌یافت.

این برنامه یک روز پس از آن اجرا شد که یکی از وزیران کابینه جدید اسپانیا پیشنهاد اصلاح قانون‌ اساسی این کشور را با هدف حرکت به سمت مدل فدرالی به عنوان مدلی برای حل‌‌و‌فصل بحران‌های سیاسی جدایی‌طلبانه در این کشور مطرح کرد. سوسیالیست‌ها که در حال حاضر قدرت را در اسپانیا با نخست‌وزیری پدرو سانچز در اختیار دارند، تنها ۸۴ کرسی از ۳۵۰ کرسی پارلمان را در دست دارند و برای انجام اصلاحات قانون اساسی باید اکثریت دوسوم از آرا را داشته باشند. زمزمه‌های استقلال‌‌طلبی باسک در حالی شنیده می‌شود که اسپانیا به ‌دلیل تقویت دیدگاه‌های استقلال‌‌طلبانه در منطقه خودمختار کاتالونیا، سالی پرتنش را پشت سر گذاشته است. اکتبر ۲۰۱۷ در منطقه کاتالونیا همه‌پرسی استقلال برگزار شد و پس از آن، دولت و پارلمان منطقه‌یی جدایی خود را از اسپانیا اعلام کرد؛ اقدامی که مخالفت شدید ماریانو راخوی، نخست‌وزیر وقت این کشور را در پی داشت. دادگاه قانون اساسی اسپانیا استقلال کاتالونیا را رد کرد، دولت منطقه‌یی منحل شد و رهبران استقلال‌طلب منطقه به دادگاه اسپانیا فراخوانده شدند. اکثریت ساکنان منطقه خودمختار باسک با وجود سطح بالایی از خودمختاری و همچنین داشتن زبان و فرهنگ مختص به خود از استقلال این منطقه حمایت نمی‌کنند؛ با این وجود معتقدند که باید در موضوع استقلال به مردم حق رای داده شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران