شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123075 | |

ده‌ها هزار آرژانتینی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت و تصمیم جنجالی‌ آن برای دریافت کمک از صندوق بین‌المللی پول به خیابان‌ها آمدند.

گروه جهان|

ده‌ها هزار آرژانتینی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت و تصمیم جنجالی‌ آن برای دریافت کمک از صندوق بین‌المللی پول به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، «راهپیمایی فدرال» از چند روز پیش در مناطق مختلف آرژانتین آغاز شده و به تجمع مقابل کاخ ریاست‌جمهوری این کشور کشیده شده که نشانه افزایش نارضایتی اجتماعی مردم است. معترضان خواستار تصویب قوانینی هستند که پروژه‌های غذایی‌، زمینی و زیرساختی برای فقرا را تضمین کند و همچنین از روسای اتحادیه‌ها می‌خواهند تا اعتصاب سراسری اعلام کرده و دولت را تحت فشار قرار دهند. آرژانتینی‌ها همچنان با مشکلاتی ازجمله افزایش‌ هزینه‌ها در حدود ۲۵درصد در سال روبه‌رو هستند که یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در جهان است. آنها همچنین علیه یک‌سری تدابیر ریاضتی دولت ازجمله حذف کمک هزینه‌ها که آنها را مجبور می‌کند تا ماهانه هزینه‌های بیشتری پرداخت کنند، اعتراض کرده‌اند. نارضایتی‌ها از ماه گذشته که مائوریسیو ماکری رییس‌جمهوری آرژانتین، اعلام کرد وامی از صندوق بین‌المللی پول (آی‌ام‌اف) دریافت می‌کند به بالاترین حد رسیده است؛ این اقدام به دنبال افت بهای واحد پول آرژانتین صورت گرفت. بسیاری از منتقدان سیاست‌های نهادهای وام‌دهی بین‌المللی را عامل بحران اقتصادی ویرانگر سال ۲۰۰۱ می‌دانند؛ زمانی که از هر 5 آرژانتینی یکی بیکار بود و میلیون‌ها نفر به سمت فقر کشیده شدند. نتایج یک نظرسنجی در ماه مه نشان می‌دهد ۷۵درصد آرژانتینی‌ها احساس می‌کنند دریافت کمک از آی‌ام‌اف اقدام نامناسبی است. معترضان روز جمعه بنر بزرگی با نوشته «مرگ بر توافق ماکری-آی‌ام‌اف» در دست داشتند. رییس‌جمهوری محافظه‌کار آرژانتین که سال ۲۰۱۵ روی کار آمد، می‌گوید توافق با صندوق بین‌المللی پول از یک رکود اقتصادی دیگر جلوگیری می‌کند و همزمان آسیبی هم به حدود یک‌سوم آرژانتینی که در فقر زندگی می‌کنند، وارد نمی‌کند. او همچنین با دفاع از سیاست‌های ریاضتی گفته باید از کسری بودجه دولت کاسته، سرمایه‌گذاری جذب و اقتصاد ضعیف تقویت شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران