شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123003 | |

گروه جهان| با موافقت رییس‌جمهوری ایتالیا با ترکیب دولت ائتلافی، چند ماه سرگردانی سیاسی در چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا به پایان رسید. این موافقت پس از آن انجام شد

 

گروه جهان| با موافقت رییس‌جمهوری ایتالیا با ترکیب دولت ائتلافی، چند ماه سرگردانی سیاسی در چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا به پایان رسید. این موافقت پس از آن انجام شد که جوزپه کونته نامزد نخست‌وزیری فهرستی از وزرای کابینه پیشنهادی‌اش را به رییس‌جمهوری ارائه کرد. کابینه پیشنهادی ترکیبی از دو حزب عوام‌گرای جنبش پنج ستاره و حزب لیگ شمال است. تلاش‌های پیشین برای تشکیل دولت به شکست خورده بود.

سرجیو ماتارلا رییس‌جمهوری ایتالیا در ابتدا با گزینه پیشنهادی کونته برای وزارت اقتصاد مخالفت کرد و کارلو کوتارلی اقتصاددان سابق صندوق بین‌المللی پول را مسوول تشکیل دولت کرد. ولی با جایگزینی نامزد وزارت اقتصاد در فهرست دولت ائتلافی کونته، ماتارلا موافقت خود را با تشکیل دولت به وسیله او اعلام کرد. علت مخالفت ماتارلا با انتصاب پائولو ساوونا، مخالفت او با اتحادیه اروپا بود. بی‌ثباتی سیاسی اخیر در ایتالیا پس از آن رخ داد که در انتخابات پارلمانی چهارم مارس، گروه پوپولیست جنبش پنج ستاره توانست با ۳۲درصد آرا به عنوان بزرگ‌ترین حزب راهی پارلمان شود. حزب راستگرای لیگ هم در این انتخابات ۱۸درصد از آرا را به دست آورد. جوزپه کونته نخست‌وزیر جدید ایتالیا که استاد حقوق در فلورانس است، نماینده پارلمان نیست و تاکنون اصلا سابقه کار سیاسی نداشته است. او اخیرا متهم شده که در کارنامه آکادمیک خود اغراق کرده تا وجهه بین‌المللی‌اش را ارتقا دهد. او در رزومه‌یی در سال ۲۰۱۳ گفته بود که مطالعات حقوقی خود را در دانشگاه نیویورک کامل کرده اما یک سخنگوی این نهاد گفته رکوردی از تحصیلات او در این دانشگاه وجود ندارد. او همچنین ادعا کرده بود که در سال ۲۰۰۱ در کالج گرتون دانشگاه کمبریج تحقیقات علمی انجام داده اما یک سخنگوی این دانشگاه با اشاره به قوانین حفاظت از اطلاعات گفت نمی‌تواند این اظهارات را رد یا تایید کند. اما جنبش پنج ستاره از نامزدی او حمایت کرد و گفت که او قربانی یک کمپین افتراست. در کابینه جدید، لوئیجی دی‌مایو رهبر جنبش پنج ستاره به عنوان وزیر کار و صنعت انتخاب شده است. او وعده داده است که درآمد طبقه فقیر ایتالیا را به بالاتر از ۷۸۰ یورو در ماه برساند. ماتئو سالوینی رهبر حزب راست افراطی لیگ نیز وزیر کشور شد؛ او وعده داده است که مهاجران غیرقانونی را از این کشور اخراج کند. رهبر هر دو حزب شرکت‌کننده در ائتلاف علاوه بر مقام وزارت، معاونان نخست‌وزیر نیز محسوب می‌شوند. پائولو ساوونا نیز که با انتصاب او برای وزارت اقتصاد مخالفت شده بود در نهایت وزیر امور اروپایی شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران