شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122851 | |

گروه جهان| چین به‌ شدت در حال توسعه نسل جدید تسلیحات هسته‌یی خود و سبقت گرفتن از امریکا در شبیه‌سازی انفجارهای هسته‌یی است که نگرانی‌ کارشناسان را از احتمال بروز یک درگیری هسته‌یی افزایش می‌دهد.

گروه جهان| چین به‌ شدت در حال توسعه نسل جدید تسلیحات هسته‌یی خود و سبقت گرفتن از امریکا در شبیه‌سازی انفجارهای هسته‌یی است که نگرانی‌ کارشناسان را از احتمال بروز یک درگیری هسته‌یی افزایش می‌دهد. به گزارش اکسپرس، آکادمی مهندسی فیزیک چین گزارش کرد، در سپتامبر ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۷ چین حدود ۲۰۰ آزمایش را برای شبیه‌سازی یک انفجار هسته‌یی انجام داده است. در مقایسه با این آمار، امریکا اما بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ تنها ۵۰مورد از چنین آزمایش‌هایی را انجام داده است. گفته شده، چین به‌طور میانگین هر ماه، 5 آزمایش هسته‌یی انجام می‌دهد و این در حالی است که امریکا کمتر از یک بار در ماه چنین آزمایش‌هایی را صورت می‌دهد. کارشناسان هشدار داده‌اند که با تلاش چین، امریکا و روسیه برای دستیابی به تسلیحات هسته‌یی هدفمندتر برای مقابله با تهدیدهای احتمالی، خطر درگیری هسته‌یی به طرز اجتناب‌ناپذیری بالا می‌رود. مقامات پنتاگون گفته‌اند؛ امریکا می‌خواهد دشمنانش باور کنند که احتمال دارد این کشور از این تسلیحاتی که کوچک‌تر، فنی‌تر و هوشمندتر هستند و برای نابودی اهداف خاص و با تخریب محدود طراحی شده‌اند، استفاده کند. این تسلیحات در حالی که همچون نمونه‌های پیشین خود تخریب‌گر نیستند و نمی‌توانند شهرها را نابود کنند، اما بسیار قدرتمندتر از آنها هستند. کارشناسان مدعی هستند که به ‌دلیل ایمنی بیشتر این تسلیحات، دولت‌ها تمایل بیشتری برای استفاده از آنها خواهند داشت.

در دهه ۱۹۹۰ آزمایش تسلیحات هسته‌یی ممنوع شد، با این حال کره‌شمالی از این توافق پیروی نکرد. دانشمندان چینی به جای آزمایش واقعی این تسلیحات از اسلحه‌های گاز پرقدرت استفاده می‌کنند. چین هم‌اکنون در حال ساخت تسلیحات هسته‌یی تاکتیکی جدید برای جنگ در محدوده نزدیک است. با وجود این، براساس اظهارات وانگ‌چوان‌بین استاد دانشگاه تکنولوژی ووهانبین، شمار بالای آزمایش‌های شبیه‌سازی چین به این معنا نیست که پکن در ساخت تسلیحات هسته‌یی از امریکا پیشی گرفته است. امریکا از سال ۱۹۴۵ بیش از ۱۰۰۰ کلاهک هسته‌یی را منفجر کرده و در قیاس با این آمار، چین از سال ۱۹۶۴ تنها ۴۵ آزمایش با آتش واقعی داشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران