شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122848 | |

کنفرانس بین‌المللی صلح لیبی برای پایان دادن به بحران سیاسی این کشور سه‌شنبه در پاریس برگزار شد. نمایندگان گروه‌های مختلف در لیبی

گروه جهان|

 کنفرانس بین‌المللی صلح لیبی برای پایان دادن به بحران سیاسی این کشور سه‌شنبه در پاریس برگزار شد. نمایندگان گروه‌های مختلف در لیبی، کشورهای منطقه، اروپا و امریکا، نماینده سازمان ملل و چندین نهاد بین‌المللی در این نشست یک‌ روزه شرکت کردند. به گزارش رویترز، هدف از این گردهمایی توافق بر سر برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری تا اواخر سال جاری میلادی اعلام شده است. به‌ دنبال سرنگونی حکومت معمر قذافی گروه‎های شبه ‌نظامی و احزاب سیاسی در لیبی کنترل مناطق مختلف آن کشور را در دست گرفتند. فیاض سراج نخست‌وزیر لیبی و دولت «پیمان ملی» او که از طرف سازمان ملل به‌ رسمیت شناخته می‌شود، کنترل طرابلس و غرب لیبی را در دست دارند. ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی این کشور و هودارانش نیز مناطق شرقی لیبی را کنترل می‌کنند. لیبی در سال‌های اخیر به یکی از مراکز مهم قاچاق انسان و شبه‌‌نظامیان افراطی تبدیل شده است.

کنفرانس بین‌المللی صلح لیبی در شرایطی برگزار شده که گروه بین‌المللی بحران هشدار داده که این نشست ممکن است تاثیری عکس داشته باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتاق فکر گروه بین‌المللی بحران براین باور است که جنس مذاکرات پاریس خطر بروز تاثیر متضاد را در پی دارد. در بیانیه این گروه آمده: «مذاکره میان شخصیت‌های واحد و بدون حصول اطمینان از اتفاق ‌نظر گسترده‌تر در میان طیف سیاسی و ارتش ممکن است نتیجه عکس داشته باشد.» این اتاق فکر همچنین به عدم حضور هیات نمایندگانی از مصراته که قدرتمندترین نیروهای مسلح در لیبی و بیشترین نفوذ سیاسی را در غرب لیبی دارد، اشاره کرده است. این گروه خواستار آن شده که رویکرد بازتری درخصوص مساله لیبی اتخاذ شود و فعلا به ‌دنبال یک توافق امضا شده نباشند. در بیانیه این گروه آمده که می‌توان از نشست پاریس برای تحت فشار گذاشتن رهبران لیبی به سوی مصالحه و سوق دادن جامعه جهانی به حمایت از صلح استفاده کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران