شماره امروز: ۵۴۷

مشکل صادرات فولاد و آلومینیوم به امریکا همچنان باقی است

| کدخبر: 122771 | |

با نزدیک شدن به پایان مهلت معافیت اتحادیه اروپا از تعرفه‌های اعمالی دولت دونالد ترامپ بر واردات فولاد و آلومینیوم،

گروه جهان| طلا تسلیمی|

با نزدیک شدن به پایان مهلت معافیت اتحادیه اروپا از تعرفه‌های اعمالی دولت دونالد ترامپ بر واردات فولاد و آلومینیوم، بروکسل تلاش‌های خود را برای خلاصی از این تدابیر تنبیهی رییس‌جمهوری امریکا تشدید کرده است، اگرچه شواهد و شرایط موجود از کاهش احتمال معافیت کامل اروپایی‌ها از این تعرفه‌ها حکایت دارد. ترامپ افزایش تعرفه‌ها بر واردات فولاد و آلومینیوم را در ماه مارس به عنوان راهکاری برای مقابله به آنچه «بی‌عدالتی در برابر صادرات امریکا» توصیف می‌کرد، به‌کار گرفت؛ اما در ماه آوریل پس از مناقشات فراوان اعلام کرد که اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را به‌طور موقت و تا اول ماه ژوئن (جمعه 11 خرداد ماه) از این تعرفه‌ها معاف می‌کند. اقدامی که هدف اصلی آن ایجاد فرصت برای مذاکرات در تلاش برای کاهش تراز تجاری امریکا بود. اکنون مقامات و وزرای اتحادیه اروپا سعی دارند رییس‌جمهوری امریکا را به تغییر عقیده درباره این تدابیر امنیتی ترغیب و مشکل بزرگ پیش روی صنعت فولاد و آلومینیوم این اتحادیه را حل کنند.

به گزارش فایننشال‌تایمز، سیسیلیا مالمستروم کمیسر تجاری اتحادیه اروپا، قرار است در روزهای آینده در حاشیه اجلاس بین‌المللی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در پاریس با مقامات ارشد امریکایی از جمله ویلبر راس وزیر بازرگانی در این باره گفت‌وگو کند. باتوجه به نزدیک شدن به پایان مهلت معافیت از تدابیر تنبیهی مازاد تعرفه‌ها بر فولاد و آلومینیوم، بروکسل نگران این مساله است که واشنگتن از ماه ژوئن نوعی بازدارنده علیه واردات از بلوک اروپایی به کار بندد.

برونو لمایر وزیر اقتصاد فرانسه در حالی که چند روز آینده را روزهایی به‌شدت تاثیرگذار بر آینده روابط تجاری امریکا و اتحادیه اروپا توصیف می‌کرد، گفت: «ما اهداف مشترک بسیاری داریم همچون همکاری در زمینه رسیدگی به مساله تولید بیش از ظرفیت فولاد و چگونگی اصلاحات در سازمان تجارت جهانی به‌شیوه‌یی که این سازمان بتواند زمینه فعالیت جهانی در سطحی یکسان را فراهم آورد؛ اما زمانی که سایه تهدیدها به اعمال تعرفه‌های غیرمنصفانه بر سرمان سنگینی می‌کند، نمی‌توانیم چنین همکاری‌هایی داشته باشیم.» از ماه مارس که ترامپ از اعمال تعرفه‌های 25 و 10درصدی بر واردات فولاد و آلومینیوم خبر داد، اتحادیه اروپا بارها اتخاذ این تدابیر را غیرقانونی توصیف و در عین حال پیشنهاد مذاکرات تجاری در صورت معافیت کامل از تهدیدها را مطرح کرده است.

اما به نظر می‌رسد بروکسل چندان به معافیت خوش‌بین نیست. مالمستروم هفته پیش به وزرای اتحادیه اروپا گفته که باتوجه به گفت‌وگوهایش با ویلبر راس، معافیت کامل از این تعرفه‌های تنبیهی را غیرمحتمل می‌داند کمیسر تجاری اتحادیه اروپا به خبرگزاری تی‌تی سوئد گفته که «سیگنال‌هایی» از طرف امریکایی دریافت کرده است مبنی‌بر اینکه زمان معافیت موقت تمدید نخواهد شد. او افزود: «با این حساب، یا تعرفه‌ها از اول ماه ژوئن علیه ما اعمال می‌شوند، یا نوع دیگری از تدابیر بازدارنده!»

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند: امریکا ایده استفاده از سهمیه‌بندی را مطرح کرده تا میزان فولاد و آلومینیومی را که از اتحادیه اروپا وارد بازار امریکا می‌شود، محدود کند؛ بدین‌ترتیب واشنگتن می‌تواند نرخ تعرفه‌یی را که بر مازاد سهمیه واردات اعمال می‌شود بالاتر از سطح تعرفه‌های تنبیهی کنونی در نظر بگیرد. به گفته دیپلمات‌های اروپایی، مقامات امریکایی این ایده را در تماس‌ها با کمیسر تجاری اتحادیه اروپا و مقامات کشورهای عضو اتحادیه مطرح کرده‌اند، اما هنوز هیچ مطلبی دال بر سطح دقیق سهمیه‌بندی و میزان تعرفه بر مازاد واردات گفته نشده است.

اگرچه اروپا به‌طور گسترده جبهه مشترکی در برابر تعرفه‌های اعمالی از سوی امریکا اتخاذ کرده، آنها را غیرقانونی می‌داند و از اعطای هرگونه امتیازی برای معافیت از تعرفه‌ها خودداری می‌کند، اما اختلاف‌نظرها در اظهارات مقامات کشورهای عضو اتحادیه در این زمینه مشهود است؛ فرانسه شرکای اروپایی را به مخالفت جدی با تاکتیک‌های امریکا ترغیب می‌کند، اما آلمان برلزوم بررسی همه گزینه‌های ممکن برای مذاکره تاکید دارد.

انتظار می‌رود وزرای اتحادیه اروپا این هفته در جریان چندین دیدار بین‌المللی از جمله اجلاس سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در پاریس و جلسه وزرای اقتصادی گروه هفت در کانادا، با مقامات امریکایی درباره مساله تعرفه‌ها بر واردات فولاد و آلومینیوم گفت‌وگو کنند. مالمستروم احتمالا گفت‌وگوهای مشترکی با همتایان ژاپنی و امریکایی خود درباره تولیدات فولاد چین خواهد داشت.

دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند زمانی که موضع امریکا در این زمینه دقیقا مشخص شود، آنگاه گفت‌وگوها در اتحادیه اروپا حول محور چگونگی و شدت واکنش بروکسل متمرکز خواهد شد. اتحادیه اروپا در ماه مارس در اقدامی تلافی‌جویانه فهرستی از کالاهای امریکایی وارداتی به بلوک به ارزش تقریبی 2.8 میلیارد دلار تهیه کرد؛ اما اگر دولت ترامپ تعرفه‌ها بر واردات فولاد و آلومینیوم را تمام و کمال علیه شرکای اروپایی اعمال نکند و استثناهایی را در نظر بگیرد، آنگاه اتحادیه اروپا نیز مجبور خواهد شد فهرست خود را تصحیح کند. دولت‌های اروپایی همچنین بایستی تصمیم‌گیری کنند که گزینه پیشنهادی مذاکرات تجاری با دولت ترامپ همچنان روی میز خواهد بود یا خیر.

تصمیم‌گیری کاخ سفید درباره تمدید یا پایان مهلت معافیت کانادا و مکزیک از تعرفه‌های اعمال شده بر واردات فولاد و آلومینیوم نیز تا پایان هفته به اطلاع آنها خواهد رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران