شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122531 | |

پلیس مالزی در بازرسی از اماکن متعلق به نجیب رزاق نخست‌وزیر سابق این کشور مقادیر قابل توجهی پول نقد، جواهرات و کیف‌های زنانه گران‌قیمت به دست آورده است.

گروه جهان|

 پلیس مالزی در بازرسی از اماکن متعلق به نجیب رزاق نخست‌وزیر سابق این کشور مقادیر قابل توجهی پول نقد، جواهرات و کیف‌های زنانه گران‌قیمت به دست آورده است. به گزارش بی‌بی‌سی، امار سینگ رییس اداره مبارزه با فساد پلیس مالزی، گفت: ارزش پول نقد به دست آمده در بازرسی از خانه مسکونی و 12 آپارتمان و ساختمان متعلق به نخست‌وزیر سابق به بیش از ۲۸میلیون دلار بالغ می‌شود. این مبلغ به رینگیت پول ملی مالزی و ارز 26 کشور مختلف نگهداری می‌شد. هفته گذشته نیز ماموران پلیس در تحقیق پیرامون گزارش‌ فساد مالی علیه نجیب رزاق، خانه مسکونی و چند محل دیگر متعلق به او را بازرسی کردند و مقادیری پول نقد، جواهرات و کیف‌های زنانه قیمتی را توقیف کردند و با خود بردند. امار سینگ گفته علاوه بر پول نقد، مقادیری جواهرات گرانبها و نزدیک به 400 کیف زنانه گران‌قیمت نیز در این بازرسی‌ها به دست آمده است. به‌گفته این مقام پلیس مالزی، برای تخمین ارزش کیف‌های توقیف شده، تصاویری برای سازندگان خارجی آنها ارسال خواهد شد. ظاهرا این کیف‌ها به همسر و دختر نخست‌وزیر سابق تعلق داشته است. همسر نجیب رزاق به ولخرجی و زندگی اسراف‌آمیز به خصوص سفرهای خارجی برای خرید شهرت داشت و رسانه‌های مالزی گفته‌اند که انتشار خبر تعداد کیف‌های قیمتی توقیف شده صرفا باعث تشدید انزجار عمومی از او خواهد شد. پیش‌تر نخست‌وزیر سابق برای ادای توضیحات به کمیسیون مبارزه با فساد دولتی فراخوانده شده که احتمال پیگرد قانونی او را افزایش می‌دهد. وی در سال ۲۰۰۹ به نخست‌وزیری مالزی رسید و تا انتخابات سال جاری این سمت را در اختیار داشت.

ماهاتیر محمد ٩٢ساله که از سال ١٩٨١ تا ٢٠٠٣ نخست‌وزیر مالزی بود با هدف اصلی برکناری دولت نجیب رزاق از بازنشستگی خارج و وارد مبارزات انتخابات شد و به‌گفته تحلیلگران، حملات نامزدهای پاکاتان هاراپان به فساد دولتی عامل اصلی روی آوردن رای‌دهندگان و پیروزی غیرمنتظره این حزب بوده است. با برکناری رزاق از قدرت و احتمال پیگرد قانونی در مالزی، انتظار می‌رود رسیدگی به این پرونده‌ها نیز تسریع شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران