شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122040 | |

مجلس سنای امریکا جمعه صلاحیت گزینه پیشنهادی رییس‌جمهوری این کشور برای به‌عهده گرفتن ریاست سیا را با وجود نقش او در یک برنامه بحث‌برانگیز شکنجه تایید کرد.

گروه جهان|

مجلس سنای امریکا جمعه صلاحیت گزینه پیشنهادی رییس‌جمهوری این کشور برای به‌عهده گرفتن ریاست سیا را با وجود نقش او در یک برنامه بحث‌برانگیز شکنجه تایید کرد. او در جریان گرفتن رای اعتماد از مجلس سنا با انتقاداتی سخت ازسوی سناتورهای مختلف هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه قرار گرفته بود.

به گزارش یورونیوز، در حالی که انتقادهای زیادی از سابقه ابهام‌برانگیز هسپل سبب شده بود، برخی رسانه‌های امریکایی نسبت به احتمال رای مثبت سنا به وی ابراز تردید کرده بودند، رای مثبت چند سناتور دموکرات موجب شد تا این افسر سابق اطلاعاتی به نخستین زنی در تاریخ امریکا بدل شود که بر ریاست سازمان سیا تکیه می‌زند. سابقه هسپل به‌ویژه به عملکرد او در سال ۲۰۰۲ در تایلند مربوط می‌شود که ظاهرا او در یک زندان مخفی، بازداشت‌شدگان را شکنجه می‌کرده است. گزارش‌ها حاکی است هسپل در سال ۲۰۰۵، زمانی که رییس دفتر «سرویس مخفی ملی» بوده دستور تخریب ده‌ها نوار ویدیویی از شکنجه‌گاه جنجالی تایلند را صادر کرده است. او در جلسه تایید صلاحیتش در سنا، تخریب این نوارها را تایید کرد و مدعی شد که هدفش پنهان نگه داشتن هویت برخی ماموران سیا بوده که چهره‌های‌شان در آن فیلم‌ها نمایان بوده‌ است. مایک پمپئو رییس پیشین سیا از سوی دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا به‌عنوان وزیر خارجه این کشور معرفی شد که تایید این گزینه نیز با بحث‌های فراوانی همراه بود. به این ترتیب هسپل به‌طور رسمی کار خود را به‌عنوان رییس سازمان سیا و به جای مایک پمپئو آغاز خواهد کرد. سازمان‌های مدافع حقوق بشر در امریکا از انتخاب جینا هسپل به ریاست سیا به‌شدت انتقاد کرده‌اند. رها والا از فعالان گروه اول حقوق بشر انتخاب جینا هسپل به ریاست سازمان سیا را اقدامی نادرست و غیرعاقلانه خوانده است. لاورا پیتر از سازمان دیدبان حقوق بشر هم گفته این اقدام نمایانگر خودداری امریکا از رویارویی با لکه‌های تاریک گذشته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران