شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122038 | |

پلیس مالزی مقادیر قابل‌توجهی اجناس گرا‌ن‌قیمت را از خانه مسکونی و از اماکن متعلق به نجیب رزاق نخست‌وزیر سابق در کوالالامپور به دست آورده و توقیف کرده است.

گروه جهان|

 پلیس مالزی مقادیر قابل‌توجهی اجناس گرا‌ن‌قیمت را از خانه مسکونی و از اماکن متعلق به نجیب رزاق نخست‌وزیر سابق در کوالالامپور به دست آورده و توقیف کرده است. به گزارش یورونیوز، پلیس جنایی مالزی جمعه اعلام کرده در این بازرسی‌ها، تعداد زیادی کیف‌ زنانه گرانبها یافت شده که شماری از آنها پر از پول نقد، ارز، ساعت و جواهرات گران‌قیمت بوده است. این اقلام برای بررسی بیشتر و کارشناسی به اداره پلیس انتقال یافته است. رییس بخش مبارزه با جرایم تجاری پلیس مالزی در این باره گفته: «نمی‌توانم بگویم دقیقا چه مقدار جواهرات کشف شده، زیرا ما چندین کیسه جواهر کشف کرده‌ایم؛ تنها می‌توانم بگویم مقدار آنها بسیار زیاد است.»

نجیب رزاق که از سال ۲۰۰۹ نخست‌وزیر مالزی بود، در دوران مسوولیتش با اتهامات فساد مالی بسیار گسترده‌یی رو‌به‌رو بود. این اتهامات سبب شد تا ماهاتیر محمد، ۹۲ ساله یک‌ بار دیگر به سیاست بازگردد و در انتخابات توانست با نتیجه‌یی شگفت‌انگیز رقیب خود را شکست دهد. گرچه نجیب رزاق تاکنون دستگیر نشده است اما این کشف جدید می‌تواند زمینه‌ساز بازداشت او باشد. گفتنی است ماهاتیر محمد بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات دستور ممنوع‌الخروجی نجیب رزاق را صادر کرد تا او نتواند با اموال به‌جا مانده از دوران نخست‌وزیری از کشور بگریزد. رویترز نوشته، ماهاتیر محمد قصد دارد تحقیقات در رابطه با رسوایی مالی شرکت نیمه دولتی 1MDB  را ازسر بگیرد که ردپای رزاق و نزدیکانش در آن دیده می‌شود. گفته شده ۷۰۰میلیون پول دزدیده شده از این شرکت سر از حساب‌های شخصی رزاق درآورده است. او این‌ اتهامات را تکذیب کرد و دادستان مالزی نیز وی را تبرئه کرده است. با این حال دادستان فدرال امریکا در جریان تحقیقی که درباره پولشویی در ۶ کشور ازجمله سوییس، سنگاپور و ایالات‌متحده داشت، رسوایی در شرکت 1MDB  را فساد ساختاری در بدترین وضع نامید و اعلام کرد بیش از 4.5 میلیارد دلار در یک اختلاس توسط یکی از نزدیکان رزاق ربوده شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران