شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121955 | |

انور ابراهیم سیاستمدار مالزی، یک هفته پس از پیروزی متحد سیاسی‌اش ماهاتیر محمد در انتخابات سراسری، مورد عفو پادشاه این کشور قرار گرفت و از بیمارستان

گروه جهان|

 انور ابراهیم سیاستمدار مالزی، یک هفته پس از پیروزی متحد سیاسی‌اش ماهاتیر محمد در انتخابات سراسری، مورد عفو پادشاه این کشور قرار گرفت و از بیمارستان کوالالامپور برای دیدار با سلطان محمد پنجم به کاخ پادشاهی رفت. آزادی انور ابراهیم به او اجازه می‌دهد که بلافاصله وارد عرصه سیاست شود. اگرچه نقش او در دولت بعدی هنوز مشخص نیست.

رهبر مخالفان دولت پیشین، پس از آزادی مورد استقبال ماهاتیر محمد نخست‌وزیر جدید مالزی قرار گرفت. این دو سیاستمدار که به مدت ۱۸ سال روابط پرتنشی داشتند، از سال ۲۰۱۶ برای کنار زدن نجیب تون رزاق نخست‌وزیر پیشین مالزی ائتلاف کردند. مقامات قضایی مالزی نجیب رزاق و همسرش را به‌دلیل مطرح شدن اتهام فساد مالی ممنوع‌الخروج کردند. ماهاتیر محمد ۹۲ساله که پیرترین نخست‌وزیر مالزی و مسن‌ترین رهبر سیاسی جهان است، پیش از این گفته بود که برای عفو انور ابراهیم اقدام می‌کند و نهایتا از مقام خود کنار خواهد رفت تا وی نخست‌وزیر کشور شود. با وجود این ماهاتیر محمد گفته برای یک یا دو سال در مقام نخست‌وزیری باقی خواهد ماند و سپس کناره‌گیری می‌کند. انور ابراهیم که تا ۱۹۹۸، معاون ماهاتیر محمد نخست‌وزیر وقت مالزی بود به‌دلیل اختلافات سیاسی از مقام خود کنار گذاشته شد و در سال ۱۹۹۹ به فساد مالی متهم شد و در دادگاهی بحث‌برانگیز به ۶ سال زندان محکوم شد. پس از آن وی در سال ۲۰۰۰ متهم به داشتن رابطه غیر اخلاقی شد و در نتیجه ۹ سال حبس دیگر به محکومیتش اضافه شد. دومین حکم او که به ‌گفته هوادارانش دسیسه‌یی سیاسی بوده است در سال ۲۰۰۴ در دادگاهی دیگر لغو شد. ابراهیم که پس از ۶ سال حبس از زندان آزاد شده بود در سال ۲۰۰۸ مجددا به دلیل اتهام روابط غیراخلاقی بازداشت شد. حکم ۵ سال زندان وی در سال ۲۰۱۵ اجرا شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران