شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121404 | |

گروه جهان مراسم ادای سوگند ولادیمیر پوتین برای یک دوره 6 ساله دیگر به عنوان رییس‌جمهوری روسیه با حضور مهمانان خارجی برگزار شد.

گروه جهان  مراسم ادای سوگند ولادیمیر پوتین برای یک دوره 6 ساله دیگر به عنوان رییس‌جمهوری روسیه با حضور مهمانان خارجی برگزار شد. وی در انتخابات هجدهم مارس با کسب ۷۰درصد آرا برنده انتخابات ریاست‌جمهوری شد. این چهارمین دوره‌یی است که پوتین ریاست‌جمهوری را برعهده می‌گیرد. پس از جوزف استالین، وی تنها رهبر سیاسی تاریخ معاصر روسیه است که به مدت طولانی‌ و برای سال‌های متمادی در قدرت بوده است. یورونیوز نوشته: «پوتین پس از ادای سوگند مجددا دیمیتری مدودف را به عنوان نامزد پست نخست‌وزیری معرفی کرده است. مدودف از ۲۰۱۲ نخست‌وزیر روسیه بوده و انتخاب مجدد او نشانه ادامه روند کنونی در حاکمیت است.» برخی ناظران احتمال می‌دادند پوتین برای انجام اصلاحات اقتصادی و احیای سرمایه‌های خارجی فرد دیگری را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند.

پوتین در شرایطی سوگند یاد کرده که پرسش‌هایی درباره روابط آینده مسکو و بروکسل ایجاد شده؛ به‌‌ویژه اینکه روابط روسیه و بریتانیا در دو ماه اخیر پس از اتهام‌زنی‌های لندن به مسکو در پرونده مسمومیت جاسوس پیشین روس تیره شده است. سرگئی اسکریپال سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه و دخترش یولیا چهارم ماه مارس در یک رستوران در لندن مسموم شدند. مقام‌های بریتانیا می‌گویند این مسمومیت با عامل اعصاب صورت گرفته که در روسیه تولید شده است. جودی دمپسی کارشناس روابط بین‌الملل می‌گوید: «روابط پوتین با اروپا و تحولات آن تنها به اطرافیان رییس‌جمهوری روسیه در 4سال آتی بستگی دارد. پوتین در سخنرانی اخیر خود پس از به دست گرفتن دولت سخن مهمی درباره تغییر و تحولات رابطه کشورش با اروپا در آینده نگفت اما به‌نظر می‌رسد اروپا (حداقل تا این لحظه) تلاش کرده با قاطعیت تحریم‌ها علیه کرملین را ادامه دهد اما واقعیت این است که دیر یا زود به‌ دلیل وابستگی‌های شدید به انرژی‌های فسیلی روسیه ناگزیر خواهد شد تا راهی برای مذاکره با روسیه بیابد.» البته کشورهایی چون مجارستان معتقدند، روسیه یکی از بزرگ‌ترین دوستان آنهاست. بروکسل با یک چالش جدی دیگر نیز در روابط با روسیه روبه‌روست: محبوبیت پوتین در میان احزاب راست‌گرای اروپایی. بسیاری از رهبران راست‌گرای اروپایی ازجمله مارین لوپن رهبر جبهه ملی معتقدند همچون پوتین از ارزش‌های مشترک به‌ویژه میراث مسیحی اروپا دفاع می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران