شماره امروز: ۵۴۷

تجارت‌های کوچک امریکایی از سیاست‌های ترامپ متضرر می‌شوند

| کدخبر: 121075 | |

مذاکرات واشنگتن و پکن با هدف کاهش تهدید جنگ تجاری، جمعه با موضع‌گیری سرسختانه امریکا به پایان رسید.

گروه جهان  طلا تسلیمی  

مذاکرات واشنگتن و پکن با هدف کاهش تهدید جنگ تجاری، جمعه با موضع‌گیری سرسختانه امریکا به پایان رسید. هیات امریکایی کاهش کسری تجاری دوجانبه با چین به میزان 200میلیارد دلار را خواستار شده و از پکن خواسته در اعمال تعرفه‌ها علیه کالاهای وارداتی از این کشور تخفیف قائل شود و کمک‌هزینه‌های دولتی برای صنایع راهبردی را حذف کند. مذاکرات مقامات چینی و امریکایی در پکن اگرچه نشانه‌یی از پیشرفت اقتصاد اول و دوم دنیا در حل مناقشات تجاری محسوب بود اما نگرانی از دشواری دستیابی به توافق سبب شده، ارزش شاخص‌های سهام در معاملات روز جمعه در بازارهای آسیا و امریکا کاهش یابد. این درحالی است که تجارت‌های کوچک و متوسط امریکایی برنامه‌های توسعه خود را در پی نگرانی از تاثیرات سیاست‌های حمایت‌گرایانه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا و احتمال جنگ تجاری با چین به تعویق انداخته‌اند.

 امیدی که ناامید شد؟!

به گزارش فایننشال‌تایمز، هیات امریکایی به ریاست استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور از پکن خواسته کسری تجاری دوجانبه را تا سال 2020 به 200میلیارد دلار کاهش دهد. این درحالی است که کسری تجاری امریکا با چین سال گذشته میلادی 337میلیارد دلار بوده است. این مبلغ دو برابر درخواست پیشین امریکاست؛ کاخ سفید پیش‌تر کسری تجاری به مبلغ 100میلیارد دلار تا سال 2020 را از چین خواستار شده بود. مذاکره‌کنندگان همچنین از پکن خواسته‌اند، سطح تعرفه واردات را به سطوح تعرفه‌های اعمالی از سوی امریکا بر کالاهای مشابه چینی، یا حتی پایین‌تر، کاهش دهد. در این پیشنهاد همچنین از پکن خواسته شده همه کمک‌هزینه‌های دولتی مرتبط با سیاست‌گذاری صنعتی «ساخت چین 2025» را حذف کند؛ برنامه‌یی که به ‌منظور ارتقای سطح چین در صنعت‌های پیشرفته ازجمله روباتیک، هوا فضا و خودروهای برقی طراحی شده است. در متن پیشنهادی امریکا به چین همچنین از پکن خواسته شده، محدودیت‌های سرمایه‌گذاری‌ای که بر شرکت‌های خارجی فعال در چین تاثیر می‌گذارد ازجمله سقف مالکیت خارجی گروه‌های شرکتی فعال در این کشور را برطرف کند.

این درحالی است که برخی از اظهارنظرها از نگرانی درباره اختلاف‌نظرهای داخلی در میان مشاوران دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا حکایت دارد که مانع از یکپارچگی درخواست‌ها از چین شده‌اند. به عقیده تحلیلگران گروه اعزامی به چین که تعداد اعضای آن از حد معمول بیشتر بود به وضوح چنین اختلاف‌نظرهایی را نشان داده است. در هیات نمایندگان امریکا 7 مقام ارشد ازجمله ویلبر راس وزیر بازرگانی، رابرت لایتزر نماینده تجاری و پیتر ناوارو مشاور کاخ سفید در زمینه تجارت و تولید حضور داشتند. با وجود درخواست‌های متعدد، مذاکرات با گشایش در مناقشات کنونی دو کشور همراه نبودند. خبرگزاری رسمی چین(شینهوا) گزارش داده دو کشور در افزایش صادرات امریکا به چین، سرمایه‌گذاری دوجانبه و تجارت خدمات دوجانبه تا اندازه‌یی به اجماع رسیدند اما اختلاف‌نظرهای گسترده در پاره‌یی از مسائل همچنان باقی است.

شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین ماه گذشته در یک سخنرانی گفته بود، کشورش به‌ دنبال مازاد تجاری نیست و ابتکارعمل‌هایی را برای افزایش واردات به کار خواهد گرفت. اما مقامات چینی و کارشناسان گفته‌اند، کاهش قابل ‌توجه کسری تجاری با امریکا مستلزم تسهیل محدودیت‌های امریکا بر صادرات تکنولوژی برتر و ساخت زیرساخت‌های جدید در حمایت از صادرات زغال‌سنگ و گاز طبیعی امریکا است.

در هفته‌های اخیر چین از اقداماتی در راستای کاهش محدودیت‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های خدمات مالی و تولیدات خودرو خبر داده است. اما مدیران شرکت‌ها می‌گویند با توجه به اینکه نهادهای مالی چینی درحال حاضر در این کشور در موضع قدرت هستند، اقدامات دولت در راستای کاهش محدودیت‌ها تاثیر چندانی در شرایط نخواهد داشت.

در میانه گفت‌وگوهای چین و امریکا بازارهای سهام جهان جمعه را در نوسان و تلاطم گذراندند. به گزارش بلومبرگ به ‌نظر می‌رسد، سرمایه‌گذاران مذاکرات تجاری واشنگتن و پکن را زیر نظر گرفته‌اند و با احتیاط گام برمی‌دارند. اگرچه حضور هیات امریکایی در چین به‌ تنهایی نشانه پیشرفت در حل مناقشات محسوب می‌شود اما با توجه به درخواست‌های امریکایی‌ها از طرف چینی دستیابی به هر گونه توافقی دشوار شده است و نگرانی از همین مساله به کاهش ارزش سهام در معاملات جمعه در بازارهای آسیا و امریکا منجر شد. بازارهای بورس اروپا معاملات بهتری را تجربه کردند و ارزش دلار نیز در آستانه گزارش ماهانه وضعیت اشتغال‌زایی در امریکا افزایش یافت.

 آسیب‌های حمایت‌گرایی‌های ترامپ

اواخر 2017 که ترامپ بسته 1.5تریلیون دلاری کاهش مالیاتی را امضا کرد، حامیان این قانون پیش‌بینی کردند اجرای این قانون با افزایش استخدام‌ها و سرمایه‌گذاری در سال جاری میلادی همراه باشد. اما مصاحبه‌های رویترز با ده‌ها مدیرعامل کسب وکارهای خرد و متوسط امریکایی همچنین گزارش‌های اخیر اقتصادی دولت نشان می‌دهد که سیاست‌های حمایت‌ از تولیدات داخلی ترامپ سبب شده، شماری از آنها رویکردی محتاطانه اتخاذ کنند و برنامه‌ها برای استخدام و سرمایه‌گذاری را به تعویق بیندازند. اگرچه سیاست‌هایی همانند کاهش مالیاتی توانایی رقابتی این شرکت‌ها را افزایش می‌دهد اما از سوی دیگر تعرفه‌های اخیر اعمال شده بر واردات فولاد و آلومینیوم همچنین مناقشات تجاری با چین تاثیر منفی بر شرایط آنها دارند.

تعرفه‌های اعمالی بر واردات فولاد و آلومینیوم با هدف محافظت از صنایع امریکایی در برابر اقدامات غیرمنصفانه تجاری طراحی شدند. اما از زمان اجرایی شدن آنها در ماه مارس قیمت مواد اولیه به ‌شدت افزایش یافته و به تاخیر در عرضه منجر شده و عملا عرصه رقابت را برای کالاهای«ساخت امریکا» در برابر رقبای خارجی تنگ کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران