شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120996 | |

امبر رود وزیر کشور بریتانیا در پی افزایش انتقادها در ارتباط با اتخاذ سیاست‌های ضدمهاجرتی علیه اتباع کشورهای کاراییب موسوم به «نسل ویندراش» از مقام خود کناره‌گیری کرد.

گروه جهان|

امبر رود وزیر کشور بریتانیا در پی افزایش انتقادها در ارتباط با اتخاذ سیاست‌های ضدمهاجرتی علیه اتباع کشورهای کاراییب موسوم به «نسل ویندراش» از مقام خود کناره‌گیری کرد. نخست‌وزیر انگلیس ساجد جاوید را که پیش‌تر پست «وزیر جوامع» را در این کشور به عهده داشت، به عنوان وزیر کشور جدید معرفی کرد. ساجد جاوید فرزند یک راننده اتوبوس پاکستانی است که در دهه ۶۰میلادی به انگلستان مهاجرت کرده است. وی پیش از این نماینده حزب محافظه‌کار در پارلمان انگلیس بوده و چندین پست اقتصادی را در دولت این کشور به عهده داشته است. به گزارش گاردین، سخنگوی دفتر ترزا می ‌نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرده که استعفای او پذیرفته شده است. امبر رود در روزهای اخیر به‌ شدت از سوی افکار عمومی تحت‌ فشار بود. در روزهای گذشته چندین نشست اضطراری در پارلمان بریتانیا برای رسیدگی به وضعیت اقامت «نسل ویندراش» برگزار شد. نسل ویندراش کسانی هستند که از کشورهای کاراییب در دهه‌های 50 و 60 میلادی به همراه والدین خود همزمان با نخستین موج مهاجرت‌ها از کشورهای همسود (تشکلی عمدتا از مستعمره‌های سابق بریتانیا) به بریتانیا آمده بودند. با این‌ حال وزارت کشور بریتانیا اخیرا هزاران کارت ورودی متعلق به آنها را نابود کرده که این اقدام، اثبات حقوق شهروندی اعضای فاقد ویزای نسل ویندراش را سخت‌تر می‌کند. جرمی کوربین رهبر مهم‌ترین حزب کارگر و دایانا ابوت وزیر کشور دولت در سایه، خواستار کناره‌گیری «رود» از وزارت کشور شده بودند. کوربین عملکرد دولت را شرم‌آور خوانده و گفته بود: «اقدام دولت بریتانیا از روی سنگدلی و مایه ناامیدی است. نخست‌وزیر بریتانیا دولتی را اداره می‌کند که بی‌رحم و بی‌کفایت است.» کوربین چهارشنبه گذشته که در نشست پارلمان از نخست‌وزیر بریتانیا پرسید: «آیا زمان آن فرا نرسیده که وزیر کشور در اقدامی مسوولانه از مقام خود کناره‌گیری کند؟»

امبر رود که تاکنون در برابر فشارها مقاومت کرده، خود را تنها فردی خوانده بود که قادر به حل‌وفصل این معضل است. او دوشنبه گذشته به‌طور رسمی از اتباع «نسل ویندراش» عذرخواهی و دستورالعملی را صادر کرد که براساس آن هزینه تقاضا و برخی دیگر از شرایط لازم جهت دریافت تابعیت برای این افراد حذف شود. با این حال شنبه گذشته معترضان پس از تجمع در مقابل پارلمان بریتانیا به سمت ساختمان وزارت کشو تظاهرات کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران