شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120920 | |

سرپرست بودجه اتحادیه اروپا گفت: کشورهای عضو مجبور هستند برای جبران مبلغی حدود ۱۲ الی ۱۴میلیارد یورو ضرر ناشی از برگزیت به بودجه اروپایی، قدم‌هایی سخت بردارند.

گروه جهان|

سرپرست بودجه اتحادیه اروپا گفت: کشورهای عضو مجبور هستند برای جبران مبلغی حدود ۱۲ الی ۱۴میلیارد یورو ضرر ناشی از برگزیت به بودجه اروپایی، قدم‌هایی سخت بردارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا این هفته نخستین طرح رسمی را برای بودجه‌یی یک تریلیون یورویی برای دوران پس از جدایی بریتانیا از این اتحادیه ارائه خواهد کرد. این برنامه درحالی ارائه می‌شود که بریتانیا تهدید کرده که روند برگزیت سخت را پیگیری می‌کند. بودجه بلندمدت اتحادیه اروپا که مواردی ازجمله بودجه زمین‌های شخم ‌خورده که کشاورزان فرانسوی را عصبانی می‌کند تا پول توسعه مربوط به دموکراسی و مالیات ملی بیشتر را دربرمی‌گیرد.

گونتر اوتینگر، سرپرست بودجه اتحادیه اروپا که قرار است روز چهارشنبه این برنامه را در بروکسل ارائه کند، گفته که باید قدم‌هایی سخت برداشت تا بتوان ۱۲ الی ۱۴میلیارد یورویی را که براثر برگزیت به بودجه این اتحادیه ضرر وارد می‌شود، جبران کرد. در این بین، زمان نیز مساله‌ مهمی است به ‌ویژه آنکه کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، در پی آن است که بودجه پیش از انتخابات آینده پارلمان اروپا در ماه مه ‌۲۰۱۹ یعنی دو ماه پس از خروج بریتانیا از اتحادیه تصویب شود. کشورهای اتحادیه اروپا تاکید کرده‌‌اند که چنین کاری با توجه به دودستگی‌های میان شرق و غرب و شمال و جنوب در قاره سبز «غیرممکن» خواهد بود. این درحالی است که دولت‌های بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا در پی ظهور و محبوبیت بیشتر پوپولیسم از تخصیص مبالغ بیشتر به بودجه اروپایی بیم دارند. یک مقام رسمی در دفتر ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا که نخواست نامش فاش شود، گفت:«مقامات اروپایی باید مسوولیت بلندپروازی‌هایی را که برای دوران پسابرگزیت بیان کرده‌اند به ‌عهده بگیرند.»

حدود یک هفته پیش مقامات اتحادیه اروپا از اصلاحاتی در برنامه کلی بودجه بلندمدت خبر داده بودند که به کاهش وام‌های اعطایی به کشورهای مرکز اروپا و سرازیر شدن منابع مالی به سمت جنوب همراه خواهد شد. تغییر شرایط کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به کشورهای عضو مساله‌یی جنجال‌برانگیز خواهد بود و انتظار می‌رود که به دشواری‌های تصویب بودجه تا پیش از انتخابات پارلمان اروپا بیفزاید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران