شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120841 | |

گروه جهان وزیر دفاع امریکا گفته در صورتی که کره‌شمالی خروج سربازان ایالات‌متحده از شبه‌جزیره کره را به عنوان بخشی از فرآیند دستیابی به توافق صلح خواستار شود،

گروه جهان   وزیر دفاع امریکا گفته در صورتی که کره‌شمالی خروج سربازان ایالات‌متحده از شبه‌جزیره کره را به عنوان بخشی از فرآیند دستیابی به توافق صلح خواستار شود، با متحدان‌شان در این باره گفت‌وگو می‌کنند.  به گزارش اسپوتنیک، ژنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا، در جریان دیدار با همتای لهستانی خود در پنتاگون گفت: «این مساله را با متحدان‌مان در گام نخست و سپس با کره‌شمالی مورد بررسی قرار می‌دهیم.» او افزود: «به نظرم، ما باید در این مسیر گام ‌برداریم، مذاکره کنیم و تلاشی برای ارائه پیش‌شرط‌ها یا فرضیات درباره اینکه این مذاکرات به چه صورت پیش می‌رود، نکنیم. دیپلمات‌ها در حال حاضر باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.»

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی، قرار است ماه مه یا اوایل ژوئن سال جاری میلادی دیدار کنند و به بررسی خلع سلاح اتمی شبه‌جزیره کره بپردازند. هر دو طرف برای توقف برنامه اتمی کره‌شمالی وارد مذاکره می‌شوند. امریکا کمپین فشار حداکثری را بر کره‌شمالی اعمال کرده و جامعه بین‌الملل را در این زمینه رهبری می‌کند.  رهبران دو کره جمعه نخستین نشست خود را پس از حدود 70 سال در دهکده مرزی پانمونجوم برگزار کردند و اکنون کره‌ جنوبی به‌دنبال ارائه یک نقشه راه برای دیدار بین رهبران امریکا و کره‌شمالی است که صلح را در شبه‌جزیره کره به ارمغان می‌آورد. به گزارش رویترز، نشست رهبران دو کره نتیجه تلاش‌های بیش از سه ماه از جانب رهبران دو کشور برای تغییر دیدگاه سیاسی پس از تهدیدهای نظامی و آزمایش‌های موشکی سال گذشته محسوب می‌شود. آنچه این تغییر لحن برای دورنمای یک صلح بلندمدت در شبه جزیره کره به وجود آورده هنوز سوالی بی‌پاسخ است به‌طوری که تحلیلگران می‌گویند مون جائه این رییس‌جمهوری کره‌‌جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی به‌دنبال کاهش تنش خواهند بود. خبرگزاری دولتی کره‌شمالی شنبه نشست میان رهبران پیونگ‌یانگ و سئول را نقطه عطفی برای شبه جزیره کره دانسته و از آن استقبال کرده است. این خبرگزاری همچنین بیانیه مشترک کیم جونگ اون و مون جائه ‌این را به‌صورت مجزا منتشر کرده است. کیم جونگ‌اون و مون جائه‌این به همکاری برای تحقق «خلع سلاح هسته‌یی کامل» شبه‌جزیره کره متعهد شدند و روی هدف مشترک شبه‌جزیره «عاری از اتم» موافقت کردند. هفته‌های آتی برای مقامات کره‌‌جنوبی بسیار پربار خواهند بود. مون جائه این ممکن است با ترامپ و احتمالا پیش از نشست او بار دیگر با رهبر کره‌شمالی دیدار داشته باشد. همچنین انتظار می‌رود رییس‌جمهوری کره‌‌جنوبی در نشستی سه‌جانبه در اوایل مه سال جاری میلادی با رهبران ژاپن و چین نیز دیدار کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران