شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120197 | |

ارزش پوند در برابر دلار امریکا به بالاترین حد پس از برگزاری همه‌پرسی برگزیت در سال 2016میلادی رسید. به گزارش ایرنا، هر پوند بریتانیا در بازار مبادلات ارزی 1.43دلار معامله شد

گروه جهان

ارزش پوند در برابر دلار امریکا به بالاترین حد پس از برگزاری همه‌پرسی برگزیت در سال 2016میلادی رسید. به گزارش ایرنا، هر پوند بریتانیا در بازار مبادلات ارزی 1.43دلار معامله شد که این میزان طی 22ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. رای شوک‌آور مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در همه‌پرسی تاریخی 23ژوئن باعث سقوط آزاد ارزش پوند و به هم ریختن بازارهای سهام شده بود. پوند بریتانیا یک روز پس از همه‌پرسی برگزیت در بازار مبادلات ارزی در برابر دلار امریکا با 10.52 درصد کاهش در مقابل 1.3305دلار و همچنین با 7.65درصد کاهش در برابر یورو، در مقابل 1.209 یورو معامله شد. ارزش پوند از ابتدای هفته جاری در برابر دلار و یورو روند افزایشی پیدا کرده بود. تحلیلگران براین باورند که چشم‌انداز افزایش نرخ بهره بین‌‌بانکی برای سرمایه‌گذاران جذابیت ایجاد کرده است. در نوامبر سال گذشته نرخ بهره بین‌بانکی برای نخستین بار در یک دهه گذشته با 0.25درصد افزایش به 0.5درصد رسید. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که نرخ یادشده در ماه «مه» آینده افزایش و این روند طی سه سال گذشته ادامه پیدا خواهد کرد. همزمان این افزایش نگرانی‌هایی را در حوزه مسکن ایجاد کرده است. براساس گزارش‌های منتشر شده 8میلیون و یک‌صد هزار نفر در بریتانیا دارای وام مسکن (Mortgage) هستند که از این میزان 3میلیون و 700هزار نفر بر اساس تعرفه متغیر ماهانه اقساط خود را پرداخت می‌کنند. کارشناسان می‌گویند که با افزایش نرخ بهره بین‌بانکی دست‌کم ماهانه 12پوند (معادل 20دلار) به اقساط آنها اضافه خواهد شد.

اکثر مردم بریتانیا در همه‌پرسی 23 ژوئن گذشته به خروج از اتحادیه اروپا رای داده و این کشور قرار است در ماه مارس سال آینده به‌طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شود. دور دوم مذاکرات برگزیت در رابطه با آینده روابط تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا قرار است به زودی آغاز شود؛ این در حالی است که تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی کنفدراسیون صنایع بریتانیا نشان می‌دهد که اکثر بخش‌های اقتصادی بریتانیا به دلیل خروج این کشور از اتحادیه اروپا متضرر خواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران