شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120118 | |

رییس‌جمهوری امریکا عنوان کرده که پس از تصمیم واشنگتن مبنی بر افزایش نرخ بهره بانکی، مسکو و پکن عمدا ارزش پولی خودشان را پایین می‌آورند. او در توییتر نوشت:

گروه جهان    

رییس‌جمهوری امریکا عنوان کرده که پس از تصمیم واشنگتن مبنی بر افزایش نرخ بهره بانکی، مسکو و پکن عمدا ارزش پولی خودشان را پایین می‌آورند. او در توییتر نوشت: بازی روسیه و چین با ارز قابل قبول نیست. دونالد ترامپ در پیام توییتری، اتهامی سنگین را متوجه چین و روسیه کرد و این دو کشور را عوامل بازی با «استهلاک ارز» خواند.  به گزارش دویچه‌وله، اتهامی که ترامپ متوجه پکن و روسیه کرده، تنها چند روز پس از انتشار گزارش ارزی وزارت خزانه‌داری امریکا بیان می‌شود. روز جمعه ۱۳ آوریل وزارت خزانه‌داری امریکا گفت: همه شرکای تجاری اصلی ایالات متحده از اتهام دستکاری واحد پولی مبرا هستند. در عین حال در این گزارش آمده بود که چین همانند آلمان و سایر کشورها همواره تحت نظارت قرار دارد. از وقتی که ترامپ رییس‌جمهور امریکا شده است، شاخص ارزش دلار با افت شدید 11.2درصدی روبه‌رو شده است. نرخ برابری دلار در برابر یوان از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون 8.6 درصد کاهش یافته اما در همین بازه زمانی، دلار در برابر روبل روسیه 4.5درصد رشد داشته است. روبل روسیه در هفته گذشته حدود 10درصد ارزش خودش در برابر دلار را از دست داد؛ چیزی که از نظر کارشناسان به تحریم‌های مسکو علیه واشنگتن و آسیب دیدن صادرات کلیدی روسیه یعنی فلزات و مواد معدنی باز می‌گردد. دونالد ترامپ پیش‌تر نیز از امتیازهای غیرمنصفانه تجاری نالیده است. بانک فدرال رزرو امریکا در ماه مارس، نرخ بهره پایه را افزایش داد. این نرخ به خاطر رشد اقتصادی خوب و آمار اندک بیکاری می‌تواند، تداوم یابد. افزایش نرخ بهره در امریکا باعث تقویت ارزش دلار و جذابیت بازار مالی برای سرمایه‌گذاران شده اما می‌تواند هزینه صادرات امریکا را بالا ببرد. اگر کشوری ارزش پول ملی‌اش را به صورت تصنعی پایین نگه دارد، صادراتش به خاطر ارزان‌تر شدن کالاها بازار داغ‌تری می‌یابد.

در ادامه تنش‌های تجاری چین و امریکا نیویورک تایمز نوشته که شرکت فناوری «زد تی ای» روابط موثر خود را با برترین شرکت‌های امریکایی برای دوره‌یی 7 ساله از دست داده، اتفاقی که می‌تواند در حکم یک چالش جبران‌ناپذیر و بزرگ برای این شرکت چینی تلقی شود. گفته شده، دومین تولید‌کننده تجهیزات مخابراتی چین از این پس قادر به استفاده از قطعات ساخته شده در ایالات متحده نخواهد بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران