شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120036 | |

فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپا دیروز دوشنبه گفت، این اتحادیه قصد دارد که با استفاده از فرصت برگزاری یک نشست مهم درباره سوریه در چند روز آینده،

گروه جهان|

فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپا دیروز دوشنبه گفت، این اتحادیه قصد دارد که با استفاده از فرصت برگزاری یک نشست مهم درباره سوریه در چند روز آینده، اقدام به تقویت تلاش‌ها برای یک فرآیند صلح تحت رهبری سازمان ملل در سوریه کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، موگرینی تاکید کرد این ضرورت وجود دارد که مجددا تلاش مضاعفی برای اجرای یک فرآیند تحت رهبری سازمان ملل در سوریه صورت گیرد. او در این اظهارات که به هنگام ریاست مذاکراتی میان وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ مطرح شد، گفت: «مردم (در سوریه) درد و رنج می‌کشند و جانشان را از دست می‌دهند و من فکر می‌کنم که کل جامعه بین‌المللی باید مسوولیت این وضعیت را بپذیرند.»

این در حالی است که قرار است در تاریخ 24 و 25 آوریل یک کنفرانس حامیان مالی سوریه در شهر بروکسل با شرکت بیش از 70 هیات نمایندگی برگزار شود. رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپا تاکید کرد، اتحادیه اروپا آماده تامین مالی بازسازی سوریه است اما به شرط اینکه روند صلح سوریه در ژنو دایمی باشد. موگرینی در عین حال خاطرنشان کرد: «کانون اصلی توجهات سوریه خواهد بود. نشست لوکزامبورگ قرار است در تدارک برای کنفرانس سوریه در بروکسل برگزار شود تا این نشست تبدیل به فرصتی برای راه‌اندازی دوباره یک فرآیند سیاسی تحت رهبری سازمان ملل باشد.» او افزود: «من روز گذشته فرصت بحث بر سر این موضوع را با استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه و همچنین همه شرکای عربی ما در عربستان سعودی در سالی که به مناسبت افتتاح اجلاس اتحادیه عرب به آن دعوت شده بودم، داشتم. مردم سوریه از جنگ و درگیری خسته شده‌اند و می‌تواند انگیزه را برای مذاکرات جدی تقویت کند.» او همچنین از ایران و روسیه خواست از نفوذشان در دمشق برای آغاز کردن یک مذاکرات جدی و معنادار در یک فرآیند تحت رهبری سازمان ملل در ژنو استفاده کند. نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است وضعیت مربوط به ایران را نیز از جمله در ارتباط با توافق هسته‌یی برجام بررسی کند و به گفته موگرینی روابط با روسیه نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران